reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Gdzie w Kaliszu najłatwiej o wypadek?

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na rondzie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami na drodze, czy też chwila nieuwagi na skrzyżowaniu – to tylko kilka przyczyn kolizji oraz wypadków drogowych. Gdzie w Kaliszu kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność?

Od początku roku w naszym mieście miało miejsce 1067 kolizji oraz 47 wypadków drogowych. Jest to o 211 mniej kolizji i o 28 mniej wypadków w porównaniu do lipca ubiegłego roku. Według danych policji, w ostatnich latach zmniejszyła się liczba wypadków oraz osób, które ucierpiały na zdrowiu. Do pierwszego sierpnia, w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń na kaliskich drogach 48 osób zostało rannych, a 4 zginęły. Pomimo tego iż tendencja jest spadkowa, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności na drodze oraz zasadzie ograniczonego zaufania wobec uczestników ruchu drogowego.

Najbardziej niebezpieczne miejsca drogowe w Kaliszu w roku 2022

Według zebranych danych udało nam się ustalić, na których kaliskich drogach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ ryzyko wystąpienia zdarzenia drogowego jest tam znacznie większe.

 1. al. Wojska Polskiego

Niestety pod względem wypadków oraz kolizji – ta ulica nie ma sobie równych! Od stycznia 2022 roku, na całej długości al. Wojska Polskiego doszło do 73 kolizji oraz 2 wypadków drogowych! W porównaniu do innych kaliskich ulic, właśnie na alei Wojska Polskiego zdarzenia drogowe mają miejsce nie tylko na dobrze znanym Rondzie Westerplatte. Już od wjazdu na aleję Wojska Polskiego od strony Ostrowa Wielkopolskiego możemy zobaczyć pędzących, brawurowych uczestników ruchu drogowego. Prawdopodobnie w związku z częstym nieprzestrzeganiem ograniczenia prędkości przez kierowców na tym odcinku drogi, występują pomiary prędkości na wysokości przejścia dla pieszych. Jeśli mówimy o przejściach dla pieszych warto również wspomnieć o okolicach Targowiska Miejskiego – Bazaru mieszczącego się na ulicy 3-go maja. W ostatnim czasie – właśnie na przejściu dla pieszych na al. Wojska Polskiego miał miejsce wypadek z udziałem 49-latka, który prawdopodobnie wbiegł pod ciężarówkę. O zdarzeniu pisaliśmy TUTAJ.

 1. ul. Poznańska

Kolejną ulicą w naszym zestawieniu jest prowadząca, aż za miasto Droga Wojewódzka, czyli Poznańska. Do końca lipca, na terenie miasta Kalisza, doszło na niej do 47 kolizji oraz 1 wypadku drogowego. Wyróżniliśmy dwa problematyczne miejsca dla uczestników ruchu drogowego. Pierwszym z nich jest nielubiane przez wielu właścicieli pojazdów mechanicznych – Rondo NSZZ „Solidarność”. Kierowcy muszą szczególnie uważać na tym niewielkim skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Nagminnie dochodzi tam do wymuszenia pierwszeństwa, a długie korki w godzinach szczytu są normą. Kolejnym miejscem, w którym kierowcy muszą wykazać się czujnością są okolice Cmentarza Komunalnego. By dostać się na przystanek po wizycie na grobie bliskiej osoby, należy przejść przez ulicę. Niestety nadal znajdują się osoby, które decydują się „skrócić” drogę i postanawiają przebiec przez „dzikie przejścia”.

 1. ul. Łódzka

Do zdarzeń drogowych na ulicy Łódzkiej dochodzi w okolicach Cmentarza Tynieckiego. Jadąc w kierunku Opatówka następuje zwężenie do jednego pasa, w związku z czym, gdy dochodzi do kolizji lub wypadku droga jest nieprzejezdna. Również niebezpiecznie jest między ul. Łódzką 7, a Stadionem OSRiR, gdzie w odległości ponad 400 metrów nie występuje przejście dla pieszych, w związku z czym piesi postanawiają przebiec przez „dzikie przejścia” ryzykując zdrowiem, a nawet życiem. Podobnie jak w przypadku al. Wojska Polskiego, w związku z częstym nieprzestrzeganiem ograniczenia prędkości przez kierowców na ul. Łódzkiej w kierunku Cmentarza, występują pomiary prędkości na wysokości Polskiego Związku Motorowego PZM. Na całej długości tej ulicy doszło łącznie do 41 kolizji.

 1. ul. Częstochowska

Remontowa, a nadal wypadkowa – doszło na niej do 38 kolizji! Na ul. Częstochowskiej również znajdziemy skrzyżowania o ruchu okrężnym, które sprawiają kłopot kierowcom. Jest to skrzyżowanie z ulicą Księżnej Jolanty, a dokładniej nazywane rondem Na Trakcie Wieluńskim oraz oddalone od niego o 3,6 kilometra – 5-cio wjazdowe rondo Ptolemeusza, mieszczące się na Trasie Bursztynowej.

 1. ul. Podmiejska

Na ul. Podmiejskiej miało miejsce 37 kolizji drogowych, czyli tylko o jedną mniej niż na wcześniej wspomnianej ulicy Częstochowskiej. Na tej ulicy znajduje się wspomniane na samym początku zestawienia problematyczne rondo Westerplatte oraz ponad 10 przejść dla pieszych, począwszy od skrzyżowania z ulicą Miast Partnerskich aż do ronda Dobrzec.

 1. ul. Górnośląska

Ciągnie się od skrzyżowania z ul. Podmiejską oraz ul. Wrocławską, aż do Rogatki. Znajdziemy przy niej galerię „Amber”, wiele sklepów, butików, restauracji, miejsc parkingowych oraz mieszkańców przebiegających przez „dzikie przejścia”. Wiele razy przemieszczając się ul. Górnośląską mamy szansę być uczestnikiem zdarzenia drogowego lub jego świadkiem, których od początku roku było 28. Każdego dnia wielu pieszych decyduje się „zaoszczędzić czas” i przebiec na czerwonym świetle, lub przez dwukierunkową dwupasmową ulicę, na której znajdziemy wiele przejść dla pieszych. Szczególną ostrożność należy zachować przy wcześniej wspomnianej galerii, gdzie piesi wybiegają z pomiędzy autobusów.

 1. ul. Polna

Na wyróżnienie w naszym zestawieniu zasługuje również skrzyżowanie ul. Polnej z ul. Młynarską. Kierowcy wyjeżdżający z ul. Polnej muszą ustąpić pierwszeństwa przemieszczającym się uczestnikom ruchu z ul. Młynarskiej. Na tym skrzyżowaniu występują również progi zwalniające, a widoczność jest ograniczona, w związku czym na ulicy Polnej doszło do 23 kolizji. Wiele problemów przysparza również skrzyżowanie z ulicą Górnośląską z sygnalizacją świetlną.

 1. ul. Wrocławska

Najdłuższa ulica Kalisza zamyka nieszczęśliwą drogową ósemkę. Jest to kolejna droga dwukierunkowa, dwupasmowa, na której kierowcy nie stosują się do ograniczeń prędkości. W związku z brawurową jazdą, często występują na niej zdarzenia drogowe – do końca lipca br. było ich 22. Kolizje mają miejsce zarówno przy przejściach dla pieszych – przy zajezdni KLA, czy też na zwężeniu drogi, blisko Nowych Skalmierzyc oraz na wysokości ulicy Starowiejskiej.

Przyczyny zdarzeń drogowych.

Według zgromadzonych danych najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych są miedzy innymi:

 • nieprawidłowe manewry tj. cofanie, wyprzedzanie, skręcanie, zawracanie, omijanie; wymijanie, które od początku roku były przyczyną 245 kolizji oraz 8 wypadków drogowych.
 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, które spowodowało 151 kolizji oraz 11 wypadków drogowych.
 • niezachowanie bezpiecznej odległości miedzy pojazdami przyczyniło się do aż 179 kolizji oraz 2 wypadków drogowych.
 • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, które było przyczyną 73 kolizji oraz 8 wypadków drogowych.
 • kierowanie pojazdami po użyciu alkoholu – każdego miesiąca liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymywanych przez funkcjonariuszy na terenie Kalisza oraz powiatu kaliskiego jest coraz większa.

Do przyczyn należy zaliczyć również chodzenie nieprawidłową stroną jezdni, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem oraz zza pojazdu, czy też przeszkody.

Dane liczbowe pochodzą ze strony KMP Kalisz oraz policja.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze