baner_AK
reklama-SWWS

„Generator Van de Graaffa.”

Ponad 600 uczniów ze szkół podstawowych oraz szkół średnich wzieło udział w wykładach pod hasłem „Generator Van de Graaffa”.

Wykładowcy z grupy „Heweliusze nauki”, mówili o tym, co niewidoczne, czyli o ładunkach elektrycznych.

– Ładunków elektrycznych nie widać, mimo że są wszędzie dookoła nas. Podczas pokazu badaliśmy, jak one działają między sobą. Szukaliśmy również sposobów na elektryzowanie się ciał. Zbieraliśmy ładunki w jednym miejscu przy użyciu generatora Van de Graaffa i efektownie go rozładowaliśmy. Dodatkowo przeprowadziliśmy kilka eksperymentów naukowych, w których użyliśmy uzyskane pola elektrostatycznego. Ale uczniowie powiedzieli się również, co to jest potencjał elektryczny i co to właściwie znaczy, że „kopnął nas prąd”. Pokaz z Generatorem van de Graaffa przybliżył uczestnikom żywioł, który ludzie okiełznali raptem 200 lat temu czyli prąd elektryczny. Widownia mogła nie tylko obserwować, ale dosłownie doświadczyć na własnej skórze siły działania tego niezwykłego urządzenia – przyznali naukowcy, prowadzący zajęcia, którzy w swoim dorobku mają m. in. organizowanie spektakli i warsztatów Teatru Wysokich Napięć w Centrum Nauki Kopernik.

źródło: Akademia Kaliska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze