reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Geoffrey Keezer zagra ze swoim trio w Kaliszu!

49. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu coraz bliżej! W związku z tym przybliżono nam sylwetkę kolejnego muzyka, który wystąpi podczas wydarzenia. Będzie nim nominowany do nagrody Grammy Geoffrey Keezer.

Współpraca z uznanymi artystami, wysoko ceniona dyskografia i unikalne kompozycje powodują, że Geoffrey Keezer przyciąga uwagę typowo zarezerwowaną dla żyjących legend jazzu. W 1989 roku, mając 18 lat, Keezer dołączył do legendarnego Art Blakeya – współpracownika Theloniousa Monka, Charlie Parkera i Dizzy Gillespie – występując z nim i z the Jazz Messengers, stał się ostatnim pianistą zespołu. Skomponował i zaaranżował oryginalną muzykę dla grupy i występował z Blakey’em aż do jego śmierci w 1990 roku.

Debiutancki album Keezera jako lidera, „Waiting in the Wings” ukazał się w 1989 roku. Keezer zanim skończył 30 lat współpracował także z artystami: Ray Brown, Joshua Redman, Diana Krall, Art Farmer, Benny Golson i Barbara Hendricks. Ostatnio koncertował z Waynem Shorterem, Dianne Reeves, Davidem Sanbornem, Chrisem Bottim, Stingiem, Joe Locke i Christianem McBride; Jego muzykę można usłyszeć w filmach „What Happens in Vegas” i „Inhale” oraz w licznych programach telewizyjnych.

„Wyglądasz jakbyś nic nie musiał, powinniśmy razem współpracować” – powiedział do niego Miles Davis, a Time Magazine napisał: „Geoffrey posiada więcej niż wystarczającą wirtuozerię, czysty muzyczny humor i inteligencję, aby splatać wszystkie pozornie odmienne wątki swoich wpływów w oryginalną i fascynującą całość”, a ikona popu Sting powiedział: „We wszechświecie pianistów, z którym miałem do czynienia przez lata, Geoffrey udowodnił, że jest nie tylko znakomitym technikiem i improwizatorem, ale także kompozytorem i konceptualistą, który potrafi utrzymać ogólną linię i DNA piosenki we wszystkim co gra.”All About Jazz: „Pierwszą rzeczą, którą należy powiedzieć o Keezerze, jest to, że technika jego gry na pianinie jest prawie bezkonkurencyjna. Jako konkurenci przychodzą na myśl, Art Tatum i wielki pianista klasyczny Vladimir Horowitz.”

Źrodło: Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze