baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Gmina Koźminek z nowym herbem

Została dokonana zmiana w kwestii Herbu Gminy Koźminek i uznana przez Komisję Heraldyczną. Projekt został zatwierdzony z dniem 30 lipca i od tego momentu, stary (niezatwierdzony i niepoprawny herb) zostaje zamieniony na nowy, którym należy się posługiwać.

Geneza symboliki eksponowanej na pieczęciach Koźminka i w projekcie herbu Gminy Koźminek sięga odległych czasów. Wieża, baszta, minaret to od najdawniejszych czasów pojedyncze budowle obronne bądź też fragment zamku obronnego. Wieże wznoszone były po to, aby móc na czas dostrzec nadciągające niebezpieczeństwo (wroga, kataklizm, np. pożar itp.). Są wyrazem czujności, ochrony, ale też potęgi i siły. Budowano również wieże oblężnicze, o konstrukcji drewnianej, na płozach lub kołach, z otworami strzelniczymi, z pomostem do szturmowania murów i taranem. Oprócz tych wież stawiano jeszcze wieże wiatrów pełniące funkcję wiatrowskazu i zegara (starożytna Grecja), wieże strażackie, ratuszowe, kościelne itd. Wieża rozumiana była też w dawnej Polsce jako kara, a dokładniej kara więzienna. Tu bowiem zamykano przestępców za popełnione przewinienia – na dole wieży, w piwnicy, lochu, umieszczano tych z cięższymi wyrokami, na górze – piętrze, tych co dopuścili się mniejszych przestępstw.

Widać więc, że różne były motywy budowania wież i różne ich przeznaczenie. Podobnie jest z symboliką wieży. Możliwość wspinania się na wieżę, w górę, stwarza człowiekowi bogatą gamę odczuć. Samo wchodzenie wyzwala odczucie wspinaczki górskiej, ludzie w dole wydają się mniejsi, niebo staje się bliższe, a wysiłek związany z wchodzeniem staje się przyjemnością, dowodem pokonania własnych słabości. Zdobycie szczytu wieży znaczyło też symboliczne dotarcie do samego nieba. Wieża była łącznikiem tego, co na górze z tym, co na dole. Mówią o tym liczne legendy, bajki, mity. Także Biblia wspominając o wieży Babel, budowanej przez potomków Noego, informuje, że miała ona sięgać nieba, by w ten sposób nawiązać łączność między niebem a ziemią. Wieża Babel jest symbolem pychy i dumy oraz braku umiaru.

W godle Koźminka widnieje także półlew. Lew uważany jest za króla zwierząt na ziemi. Od zawsze budził jednocześnie podziw i strach, co czyniło z niego zjawisko nadprzyrodzone. Lew był źródłem kontrastujących z sobą metafor: dobra i zła, boskości i zwierzęcości, miłości i krwiożerczości, łagodności i drapieżności. Lwami przyozdabiano trony i pałace władców. Lew symbolizuje majestat, potęgę, wielkość, siłę, męstwo, odwagę, zwinność. Lew symbolizuje także boską moc, ducha życia, czujność, płodność.

Ponadto w godle Koźminka występują również kamienie szlachetne (heraldyczne). W znaczeniu ogólnym kamień jest symbolem praprzyczyny, istnienia, kości Matki-Ziemi, Słońca, ognia, potęgi, Boga, Chrystusa, Kościoła, próby, męczeństwa, śmierci. Symbolikę kamienia odnajdujemy przeważnie w herbach wywodzących się z kręgów masońskich. Kamienie szlachetne widnieją w herbach szlacheckich m.in.: w herbie Sulima, Zaremba, Dryja.

Symbolikę połączonych barw z projektu herbu gminy Koźminek, czyli czerwoną, srebrną, złotą, błękitną i czarną, odczytywać możemy jako trwałą radość, dobroć, miłosierdzie, powściągliwość, cześć, odwagę, doniosłość, pokój, nadzieję.

Źródło: Gmina Koźmienek

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze