baner_FBAnt
EKO
Baner (1200 x 200 px) (1)
wszystkie_wiadomosci
gniazdo os straż pożarna

Gniazda owadów błonkoskrzydłych latem. Kiedy wezwać straż pożarną, a kiedy działać we własnym zakresie?

Okres letni sprzyja zwiększonej aktywności owadów błonkoskrzydłych, takich jak szerszenie, osy czy pszczoły. Ich obecność w pobliżu domów, szkół czy miejsc publicznych może budzić niepokój.

Odpowiedzialność właścicieli i zarządców obiektów

Zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy, zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”. Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są nagłe, a odpowiednie administrowanie obiektem i regularne dbanie o dobry stan techniczny budynku może zapobiec zagnieżdżeniu się owadów.

W sytuacjach, gdy nie występuje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, właściwymi podmiotami do likwidacji gniazd lub rojów są firmy dezynsekcyjne.

Działania straży pożarnej w sytuacjach zagrożenia

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia, szczególnie osób o ograniczonej zdolności poruszania się, z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych, straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych.

Sposób udzielania tej pomocy został określony w „Zasadach postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”.

W przypadkach nieuzasadnionych strażacy ograniczają się do zabezpieczenia terenu działań, ewakuacji osób z obiektu oraz przekazania terenu działań właścicielowi lub zarządcy z zaleceniem zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu.

Apel o rozsądek

Pamiętajmy, że każdy z nas może potrzebować pomocy. W przypadku wystąpienia zagrożenia (również tego stwarzanego przez owady błonkoskrzydłe) należy wykonać telefon pod numer alarmowy☎️ 112 lub 998 i w trakcie zgłoszenia poinformować o występującym zagrożeniu oraz prawdziwych danych o zamieszkiwaniu w lokalu osób o ograniczonej zdolności poruszania się.

Nieuzasadnione wyjazdy strażaków w miejsca, gdzie ich interwencja nie jest konieczna, mogą powodować opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.

Zachowajmy rozsądek i odpowiedzialność, aby strażacy mogli skutecznie pomagać tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne!

Informacja Prasowa: Zespół prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze