Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Goście Radziwiłłów w Antoninie

W Pałacu Antonin rozpoczęła się druga edycja programu “Goście Radziwiłłów”.
W ramach tego projetku odbędzie się tam spotkanie z Piotrem Śliwińskim i Przemysławem Czaplińskim.

To program Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, w całości finansowany z środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Przeznaczony jest dla twórców i tłumaczy literatury. W czasie trzech tygodni, artyści mogą pracować nad autorskimi utworami w sprzyjającym do tego otoczeniu pałacu i jego parku. W zeszłorocznej edycji, udział w projekcie wzięło 5 osób. W efekcie ich pracy powstał tom wierszy, książka dla dzieci, oraz powieści – obyczajowa, podróżnicza i historyczna, które są wykorzystywane jako materiały promujące region. W tegorocznym projekcie bierze udział 6 pisarek które tworzą powieści, zbiory wierszy, opowiadania oraz spisują wspomnienia. W ramach tego projektu, w czwartek 19 sierpnia o godzinie 17.00  w Antoninie, w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów odbędzie się spotkanie z Piotrem Śliwińskim i Przemysławem Czaplińskim. 

Piotr Śliwiński jest polonistą, nauczycielem akademickim. To autor wielu książek, które zostały przetłumaczone na kilka obcych języków. Sprawdził się w pracy redaktora np. w “Polonistce”. To współtwórca czasopisma studenckiego “Pro Arte”. Publikował na łamach „Gazety Wyborczej” i  „Tygodnika Powszechnego”. Napisał hasła do wydanej w 1996 roku „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Gutenberga”. Zainicjował „Wyspę Literatury”. Dodatkowo pełni funkcję kuratora Międzynarodowego Festiwalu „Poznań Poetów” oraz Inicjator i przewodniczącego kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Przemysław Czapliński jest literaturoznawcą, tłumaczem, profesorem w Instytucie Filologii Polskiej UAM, historykiem i krytykiem literatury oraz kultury XX i XXI wieku, redaktorem oraz autorem wielu książek. To współtwórca zakładu Antropologii Literatury IFP UAM, w której utworzył nową specjalność pn. „Kuratorstwo literatury. Wraz z Piotrem Śliwińskim wspólnie podjęli działania mające na celu stworzenie specjalności krytycznoliterackiej. Wykonuje pracę kuratora w wielu cyklach dyskusyjnych. Członek jury w konkursach literackich i teatralnych (Nagroda Literacka Nike, Paszporty Polityki w kategorii literatura). Badacz literatury współczesnej – interesuje go konfrontowanie literatury z problemami późnej nowoczesności.Jest uczestnikiem wielu projektów interdyscyplinarnych, laureatem nagród: m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Kazimierza Wyki, „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrody im. Jana Długosza.

Podczas spotkania z wspomnianymi gośćmi będzie można porozmawiać o literaturze naszych czasów i spróbować odpowiedzieć między innymi na pytania: Po co piszemy? Dlaczego czytamy? Czy literatura jest potrzebna? A jeśli tak, to jaka i komu?. Spotkanie jest skierowane do wszystkich zainteresowanych, a w szczególności do tych, którzy interesują się literaturą, lubią czytać lub pisać. 

Źródło: CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze