Gowinobus pod kaliskim teatrem
Pod kaliskim teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego zaparkował dzisiaj „Gowinobus”, którym przyjechał wicerzecznik Porozumienia i szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina – Jan Strzeżek. Strzeżek wraz z lokalnymi przedstawicielami partii zaprezentowali kaliszanom nowy program Porozumienia – „Polityka OdNowa”.
Przedstawiciele Porozumienia z Janem Strzeżkiem oraz Szymonem Furmanem – prezesem kaliskich struktur, zapewniali dzisiaj kaliszan, że przygotowana przez ich partię propozycja ma odpowiadać na potrzeby wszystkich Polaków. Jednocześnie Porozumienie chce pracować ze wszystkimi samorządami przy realizacji swoich pomysłów, uważając, że tylko w kooperacji i z dobrymi wykonawcami uda się wprowadzić w życie ich postulaty. Wśród najważniejszych z nich znajdują się takie elementy jak: zapewnienie stabilności finansowej dla samorządów przez zwiększenie poziomu finansowania z PIT i CIT; wprowadzenie jednolitej daniny, która zastąpi m.in. podatek dochodowy; ustalenie zerowego podatku VAT na artykuły dla dzieci czy tanie mieszkania dla rodzin. Ponadto w nowym programie porozumienia znajduje się zapis „Czyste powietrze już od 2022 roku”, który ma zostać wprowadzony przez rezygnację z węgla w nowych budynkach od przyszłego roku, a we wszystkich innych oraz np. energetyce – odpowiednio do 2030 i 2040 roku.
Nasz program napisaliśmy w ciągu czternastu konferencji tematycznych, które przeprowadziliśmy w ramach Polityki OdNowa. Uznaliśmy, że nie może być tak, że zamkniemy się w jednym gabinecie, usiądziemy w kilka osób i napiszemy nasz program. Zaprosiliśmy do współpracy kilkuset ekspertów. Efektem jest nowoczesny program centroprawicy, który jest skierowany do wszystkich tych, którzy wiedzą jak ważna jest przedsiębiorczość, samorządność, Unia Europejska i polityka europejska – mimo, że żyjemy dość daleko od Brukseli. Wyszliśmy z założenia, że trzeba uporządkować kilka spraw. Te kilka fundamentów na jakich utworzono Porozumienie musi być jeszcze bardziej widoczne.
Wychodzimy z programem do mieszkańców naszego miasta i będziemy chcieli o nim rozmawiać właśnie bezpośrednio z kaliszanami, ale także i osobami z naszego okręgu. Wierzymy, że ten program, który uważam za prawdziwie samorządowy i progospodarczy, przyczyni się do tego, że głos samorządowców i ludzi, będących za niskimi oraz prostymi podatkami, stanie się jeszcze bardziej słyszalny. Zależy nam na tym, żeby rozmawiać z mieszkańcami, bo wierzymy, że jesteśmy w stanie zrealizować naszą propozycję. Może się to jednak wydarzyć tylko przy współpracy z lokalnymi samorządami. Chcemy mieć wsparcie tak naprawdę wszystkich obywateli.
Jak podkreślono na spotkaniu – wiele z pomysłów zawartych w programie Porozumienia dotyczy także małych społeczności, a przedstawiciele partii chcą by efekty programu były widoczne nie tylko np. w Warszawie, ale także w takich miastach jak Kalisz czy Jarocin. Jednym z pomysłów dla lokalnych społeczności miałoby być wspomniane zwiększenie partycypacji samorządów w zakresie PIT i CIT. Strzeżak i Furman, jak i całe Porozumienie, są też zwolennikami rozdzielania środków na rozwój i inwestycje dla samorządów według obiektywniejszych kryteriów.
Kaliskie struktury Porozumienia Jarosława Gowina otworzyły swoje nowe biuro w Kaliszu niemal dwa miesiące temu. W trakcie „inauguracji” deklarowano otwartość na współpracę ze wszystkimi – w tym samorządem oraz samymi mieszkańcami, więc w trakcie dzisiejszej wizyty nie przypadkowo pojawiły się pytania o wyniki i efekty wspomnianych rozmów z kaliszanami.
Ostatnio mieliśmy pierwsze spotkanie z naszego cyklu „Porozumienie dla Kalisza”, gdzie pojawiło się wielu młodych i wspaniałych samorządowców m.in. ze stowarzyszenia Młoda Prawica. Chcemy takie panele tematyczne i dyskusyjne realizować mniej więcej co kwartał. Jeszcze w te wakacje – prawdopodobnie w sierpniu – zostanie przeprowadzone podobne spotkanie.
Prezes kaliskich struktur Porozumienia przekonywał również, że część takich spotkań, dyskusji czy wydarzeń odbywa oraz będzie odbywać się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – tak by dostęp był szerszy, prostszy, a do wszystkich treści i debat można było w dowolnej chwili powrócić.