Granice Barw – intermedialna wystawa fotograficzna

Do 14 października w Galerii 6 w Bibliotece Głównej przy Legionów 66 odbywa się intermedialna wystawa fotograficzna Marka Lapisa.

Artysta od lat podejmuje kluczowe tematy, które związane sąz funkcjonowaniem w społeczeństwie osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi on zajęcia z poznawania medium fotografii z niewidomymi oraz niesłyszącymi. W tym przypadku postanowił wniknąć w tajemną oraz intymną tkankę badań, postanowił zobaczyć barwy “oczami” niewidomych. 

Na projekt składają się wielkoformatowe wydruki, materiały filmowe, obiekty sensoryczne i fotograficzne. Marek Lapis podczas ich tworzenia działał wraz ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych Owińskach. 

„Podejmuję się refleksji nad różnicami i podobieństwami w postrzeganiu barw dwóch cywilizacji egzystujących obok siebie. Społeczność ludzi niewidomych czy niedowidzących jest ewidentnie wyjątkową, dobrze zorganizowaną strukturą. U osób widzących, udział wzroku w przyswajaniu danych z zewnątrz wynosi aż 83%, udział pozostałych zmysłów: słuchu, węchu, dotyku oraz smaku jest zdecydowanie mniejszy. Pojawia się trudne pytanie: jak niewidomi widzą kolory? Gdzie jest granica widzenia, a gdzie postrzegania barw. Oglądamy obiekty fotograficzne korzystając z ruchomego obrazu, z mapowania sensorycznego oraz węchu i wnikamy do obrazów z wnętrza gałki ocznej osób niewidomych. Docieramy do granic barw i je przekraczamy. Trudno przyjąć do wiadomości, że światy widzących i niewidzących mogą być… podobne”

- powiedział o swoim projekcie Marek Lapis

Projekt “Granice Barw” prezentowany jest w ramach I edycji Konińskiego Festiwalu Fotograficznego “FOCUS NAD WARTĄ” organizowanego przez konińskie Centrum Kultury i Sztuki. Został objęty patronatem przez Związek Polskich Artystów Fotografików Okręgu Wielkopolski.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter