Grodziński

Grodziński: Prezydent każe radnym legalizować wpisy facebookowe

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie przedstawiciele administracji publicznej rozpoczęli działania zażegnujące kryzys społeczny związany z napływem szerokich mas uchodźców do Polski, przede wszystkim wielkich miast oraz samorządów ze wschodu kraju. Także i w Kaliszu uchodźcy mają prawo jeździć autobusami za darmo. Radny PO Dariusz Grodziński ma jednak wątpliwości prawne.

Informację o tym, iż Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski po 23 lutego, będą mogli korzystać za darmo z przejazdów autobusami KLA, prezydent Kinastowski podał na swoim Facebooku w marcu. Informacja podana przez prezydenta nie miała jednak ugruntowania w postaci uchwały Rady Miasta, a na komisjach Rady dopiero wczoraj pojawił się projekt dający możliwość darmowych przejazdów dla Ukraińców od 24 lutego do 31 maja 2022 roku.

Do tematu odniósł się Dariusz Grodziński: – Facebookowy prezydent Kalisza ogłosił, że swoją decyzją wprowadza darmowe przejazdy w Kaliszu… I chyba na dekrecie facebookowym się skończyło – pisał radny PO. – Teraz, dwa miesiące po fakcie, karze radnym legalizować wpisy facebookowe, przedstawiając pod głosowanie uchwałę z zapisami prawa działającymi wstecz – pisał na Facebooku (pisownia oryginalna).

Poprosiliśmy Urząd Miasta Kalisza o komentarz do wpisu radnego Grodzińskiego. Jak powiedziała Latarnikowi Kaliskiemu Iwona Cieślak, rzeczniczka Prezydenta, Krystian Kinastowski w swojej decyzji oparł się o art. 41 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 15 ust. 1 pkt 10 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Można przypuszczać, iż Urząd Miasta w przypadku art. 41 skupia się na ust. 2 tego aktu, który mówi o tym, iż „w przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać wójt (prezydent miasta – przyp. red.) w formie zarządzenia”. Z kolei art. 15 ust. 1 pkt 10 ustawy o publicznym transporcie mówi o tym, iż „Organizowanie publicznego transportu zbiorowego polega w szczególności na (…) ustalaniu opłat za przewóz oraz innych opłat (…) za usługę świadczoną przez operatora w zakresie publicznego transportu zbiorowego”.

Dlaczego zatem obecnie decyzję ws. darmowej komunikacji ma przegłosować Rada Miasta? 

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa nałożyła na samorządy obowiązek przyjęcia stosownej uchwały. Dlatego też projekt uchwały w tej sprawie został przygotowany i zostanie poddany pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miasta.

mówi nam Iwona Cieślak, rzeczniczka Prezydenta Miasta Kalisza

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Co tam się działo! Adam Balski starł się z chorwackim potworem!

21 maja 2022

Co się działo tej sobotniej nocy w Londynie! Najlepsze thrillery...

czytaj więcej»

Turystyka na dwóch kołach. Rowerem przez Ostrów Wielkopolski

21 maja 2022

Wiosna zaskoczyła w tym roku wyjątkowo ładną i ciepłą pogodą....

czytaj więcej»

Drugi etap obchodów stulecia kaliskiej Prosny

21 maja 2022

W niedzielę 22 maja odbędą się obchody stulecia Prosny 1922...

czytaj więcej»

Plenerowa Impreza Rodzinna

21 maja 2022

Od 12:00 do 21:30 na placu przy Centrum Kultury i...

czytaj więcej»

Za tydzień rodzinny rajd rowerowy

21 maja 2022

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oraz Miasto Kalisz zapraszają do wzięcia udziału...

czytaj więcej»

ZSP w Kaliszu z klasami patronackimi Klastra Lotniczego

21 maja 2022

19 maja 2022 roku uroczyście został podpisany aneks dot. współpracy...

czytaj więcej»