reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_
Grodziński

Grodziński: Prezydent każe radnym legalizować wpisy facebookowe

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie przedstawiciele administracji publicznej rozpoczęli działania zażegnujące kryzys społeczny związany z napływem szerokich mas uchodźców do Polski, przede wszystkim wielkich miast oraz samorządów ze wschodu kraju. Także i w Kaliszu uchodźcy mają prawo jeździć autobusami za darmo. Radny PO Dariusz Grodziński ma jednak wątpliwości prawne.

Informację o tym, iż Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski po 23 lutego, będą mogli korzystać za darmo z przejazdów autobusami KLA, prezydent Kinastowski podał na swoim Facebooku w marcu. Informacja podana przez prezydenta nie miała jednak ugruntowania w postaci uchwały Rady Miasta, a na komisjach Rady dopiero wczoraj pojawił się projekt dający możliwość darmowych przejazdów dla Ukraińców od 24 lutego do 31 maja 2022 roku.

Do tematu odniósł się Dariusz Grodziński: – Facebookowy prezydent Kalisza ogłosił, że swoją decyzją wprowadza darmowe przejazdy w Kaliszu… I chyba na dekrecie facebookowym się skończyło – pisał radny PO. – Teraz, dwa miesiące po fakcie, karze radnym legalizować wpisy facebookowe, przedstawiając pod głosowanie uchwałę z zapisami prawa działającymi wstecz – pisał na Facebooku (pisownia oryginalna).

Poprosiliśmy Urząd Miasta Kalisza o komentarz do wpisu radnego Grodzińskiego. Jak powiedziała Latarnikowi Kaliskiemu Iwona Cieślak, rzeczniczka Prezydenta, Krystian Kinastowski w swojej decyzji oparł się o art. 41 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 15 ust. 1 pkt 10 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Można przypuszczać, iż Urząd Miasta w przypadku art. 41 skupia się na ust. 2 tego aktu, który mówi o tym, iż „w przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać wójt (prezydent miasta – przyp. red.) w formie zarządzenia”. Z kolei art. 15 ust. 1 pkt 10 ustawy o publicznym transporcie mówi o tym, iż „Organizowanie publicznego transportu zbiorowego polega w szczególności na (…) ustalaniu opłat za przewóz oraz innych opłat (…) za usługę świadczoną przez operatora w zakresie publicznego transportu zbiorowego”.

Dlaczego zatem obecnie decyzję ws. darmowej komunikacji ma przegłosować Rada Miasta? 

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa nałożyła na samorządy obowiązek przyjęcia stosownej uchwały. Dlatego też projekt uchwały w tej sprawie został przygotowany i zostanie poddany pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miasta.

mówi nam Iwona Cieślak, rzeczniczka Prezydenta Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze