ceków
Bryłka
Sieroszewice
brzeziny
UK
BZ
baner_FBAnt
baner_FBAnt
Baner (1200 x 200 px) (1)
Confidance_baner
wszystkie_wiadomosci

Grzegorzewski składa hołd Wyspiańskiemu. Wystawa w kaliskiej Wieży Ciśnień

w piątek 9 maja 2025 roku o godz. 18:30, w Galerii Wieża Ciśnień w Kaliszu obędzie się wernisaż wystawy Grzegorzewski: „…składam hołd Wyspiańskiemu”.

W dwadzieścia lat po śmierci Jerzego Grzegorzewskiego przypominamy jego teatr. Osoba i twórczość Stanisława Wyspiańskiego to jedna z głównych jego inspiracji – czynimy ją motywem przewodnim wystawy. Jako trzydziestolatek zrealizował swą pierwszą „Wyspiańską” premierę, wyznał wtedy: „Chciałbym przede wszystkim w teatrze realizować sztuki współczesne. A tymczasem w ubiegłym roku [1969] opracowałem Wesele Wyspiańskiego…”. I tak, jak dla Wyspiańskiego antyk i romantyzm były tradycją żywą, z którą dyskutuje się o najważniejszych sprawach, także o tu i teraz, tak dla Grzegorzewskiego autor Wesela był niezbywalnym ogniwem ciągłości tej tradycji w kulturze polskiej. Także jeśli chodzi o skalę i awangardowy wymiar twórczości. Wracał do jego utworów, a dyrektorując Teatrowi Narodowemu w latach 1997–2003, uczynił z niego nieformalny Dom Wyspiańskiego. W każdym sezonie nowa „Wyspiańska” premiera w jego reżyserii. Realizując w 2003 roku Studium o Hamlecie, stwierdził: „To jest hołd Wyspiańskiego złożony Shakespeare’owi. To, że on dostrzega tyle możliwości, które tkwią w Hamlecie, że poświęca temu dwieście dwadzieścia stron w krótkim czasie, będąc człowiekiem już chorym. A ja też składam hołd Wyspiańskiemu”. Mówił to jako człowiek bardzo już chory. Zmarł 9 kwietnia 2005 roku, niedługo po swej ostatniej premierze – On. Drugi Powrót Odysa. „Wyspiańskiej”. – mówi kuratorka wystawy Maryla Zielińska, autorka książki „To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego”.

Maryla Zielińska jest absolwentką teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1989). Pracowała w teatrach: Starym w Krakowie, Narodowym w Warszawie, Współczesnym we Wrocławiu. Współtworzyła krakowski dwumiesięcznik „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, pracowała jako dziennikarka i redaktorka w „Gazecie Wyborczej” i miesięczniku „Teatr”. W latach 2001–2010 była członkinią komisji artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a w 2017 i 2021 jego jurorką. Redaktor naczelna „Kolekcji teatralnej” Narodowego Instytutu Audiowizualnego (2015). Prowadziła konwersatorium o teatrze współczesnym w Polsce i na świecie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz warsztaty pisania o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. W latach 2021–2022 członkini komisji artystycznej Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie jako redaktorka Nowej Siły Krytycznej i „Raptularza” e-teatru. Teatr Narodowy w Warszawie wydał jej książkę „To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego”, która została uznana przez Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych za najlepszą pracą o teatrze w roku 2023. Źródło https://grotowski-institute.pl

Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Sztuki Aktorskiej „Kaliskie Spotkania Teatralne”.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze