baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Harcerska w ogniu

Dzisiaj w nocy o 1:55 odebrano zgłoszenie o pożarze w kamienicy na ul. Harcerskiej 12. Z mieszkań przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej ewakuowały się dwie osoby.

W dniu 22.12.2022r o godz. 1:55 dyżurny SKKM w Kaliszu odebrał zgłoszenie o pożarze w kamienicy na ul. Harcerskiej 12. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane cztery zastępy z Państwowej Straży Pożarnej oraz dwa zastępy z OSP Kalisz-Lis oraz Dobrzec. Łącznie w działaniach brało udział 28 strażaków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano rozwinięty pożar – wydobywające się płomienie oraz dym z okien mieszkania na 3 piętrze budynku wielorodzinnego. Z mieszkań przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej ewakuowały się dwie osoby, pierwsza z nich właściciel lokalu w którym się paliło, druga to lokatorka z mieszkania na parterze. Obie osoby nie zgłaszały żadnych dolegliwości. Działania Straży Pożarnej polegały na podaniu trzech prądów wody w natarciu na palący się mieszkanie, rota pierwsza zabezpieczona w ODO podała 1 prąd wody w natarciu po klatce schodowej, kolejny prąd wody podali ratownicy zabezpieczeni w ODO z drabiny mechanicznej, trzeci prąd podano z zewnątrz obiektu. Równocześnie druga rota zabezpieczona w ODO sprawdzała pozostałe mieszkania pod kątem osób zagrożonych. Po przyjeździe oficera w dyspozycji Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu, został podtrzymany zamiar taktyczny.

Na miejscu obecne były służby współdziałające: Policja, Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do oddymiania klatki schodowej i dogaszaniu pożaru. Podczas działań lokator mieszkania w którym doszło do pożaru zaczął uskarżać się na ból rąk, u mężczyzny stwierdzono oparzenia na rękach oraz plecach w związku z powyższym udzielono mu KPP (schładzanie oparzeń, tlenoterapia bierna, wsparcie psychiczne) i zadysponowano ZRM. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono pozostałe mieszkania na obecność tlenku węgla detektorem wielogazowym – nie stwierdzono obecności. Po dokonaniu prac rozbiórkowych w mieszkaniu sprawdzono całość kamerą termowizyjną by wykluczyć wszelkie zarzewia ognia. W mieszkaniu doszło do przepalenia rury z wodą bieżącą co spowodowało wyciek dlatego konieczne było zakręcenie głównego zaworu wody w budynku. Działania zakończono o godzinie 5 rano.

Opracował: mł. asp. Jakub Pietrzak na podstawie informacji ze zdarzenia
Zdjęcia: st. asp. Mariusz Figiel, OSP Kalisz-Lis.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze