baner_FBAnt
Baner AWS
baner_apka_2

Historia fundamentem współpracy

Dobiegła końca przygoda uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Chodyńskiego w Cekowie-Kolonii. Od września 2023 roku do maja 2024 roku grupa 36 uczniów wraz z opiekunami uczestniczyła w projekcie wymiany międzynarodowej, której celem było budowanie szacunku i zrozumienia w Zjednoczonej Europie. Młodzieży towarzyszyła delegacja samorządowców.

W projekcie uczestniczyła młodzież z Gminy Ceków-Kolonia, Gminy Amtsberg (Niemcy) i Piedimonte San Germano (Włochy). Młodzież tych trzech nacji spotkała się trzykrotnie (wrzesień 2023 w Polsce, marzec 2024 w Niemczech oraz maj 2024 we Włoszech) aby szukać odpowiedzi na pytanie „Dlaczego doszło do Bitwy o Monte Cassino?”. Finałem tych spotkań był udział w uroczystościach państwowych podczas 80 rocznicy  zdobycia Monte Cassino i wyzwolenia Piedimonte San Germano.

Kulminacyjnym momentem wymiany było odsłonięcie 19 maja 2024 roku pomnika kaprala Antoniego Benca z 12 Pułku Ułanów Podolskich, który zginął wyzwalając Piedimonte San Germano w dniu 21 maja 1944 roku. Kapral Antoni Benc pochodził z Gminy Ceków-Kolonia i od lat jest upamiętniany przez lokalną społeczność tej gminy. Od teraz pamięć o nim będzie żywa także we Włoszech.

Kilku dniowa wizyta w Włoszech obfitowała w wiele atrakcji. Młodzież poza uczestnictwem w obchodach 80-lecia Bitwy pod Monte Cassino odwiedziła także Watykan czy Muzeum Militarne. Samorządowcy wszystkich zaangażowanych w projekt gmin podpisały także trójstronne porozumienia o współpracy. Już podczas ostatniej wizyty samorządowcy z Polski i Niemiec zwiedzali m.in. włoski zakład przetwarzania odpadów. Burmistrz Piedimonte San Germano przygotował specjalne pismo, adresowane do wójta gminy Ceków-Kolonia Mariusza Chojnackiego, z wyrazami przyjaźni i wdzięczności za dotychczasową współpracę.  

Wójt podkaliskiej gminy bardzo pozytywnie ocenia ostatnią wizytę i cały niemal roczny projekt.

Wymiana ta obfitowała w mnóstwo ciekawych spotkań, odwiedzanych miejsc ale przede wszystkim dawała możliwość poznania się młodych obywateli Unii Europejskiej, poznania historii, budowania pamięci o tragicznych czasach II wojny światowej. Przede wszystkim to doświadczenie spotkania się trzech narodów dało solidne podstawy młodzieży do wypracowania wzajemnego szacunku i pozytywnych relacji między sobą. Skutkiem tej wymiany są również plany na kolejne spotkania młodych ludzi z trzech gmin partnerskich w kolejnych latach. Warto podejmować takie działania, widząc radość dzieci ze spotkań na koniec projektu. Relacje zbudowane podczas tej wymiany były budowane na emocjach, szczerych emocjach. Mam nadzieję, że znajomości zawarte podczas projektu przetrwają długie lata.

– ocenia Mariusz Chojnacki, wójt Gminy Ceków-Kolonia

Samorządowcy z trzech państw nie mówią jednak ostatniego słowa. Wypracowano kolejne pomysły na dalszą integrację społeczną, gospodarczą i edukacyjną samorządów z Gminy Ceków-Kolonia, Gminy Amtsberg oraz z Piedimonte San Germano. W niedługim czasie ruszy kolejna wymianą młodzieży, pojawiają się pomysły zawodów pożarniczych i sportowych.

To są bardzo dobre inicjatywy, budujące wzajemne relacje, dające szacunek i zrozumienie, zwłaszcza w obecnych czasach gdy na Ukrainie trwa wojna przeciwko agresji rosyjskiej.

– dodaje Mariusz Chojnacki

Wymiana młodzieży była realizowana ze wsparciem finansowym instytucji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze