Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Hołownia odkrywa kaliskie karty

O kaliskich przebłyskach ruchu Polska 2050 mówiło się już w połowie lutego, a wszystko za sprawą publikowanych, pierwotnie bez większego rozgłosu, zdjęciach w mediach społecznościowych. Spekulowano wtedy na temat objęcia fotela lokalnego lidera ruchu przez Piotra Kościelnego, który pojawiał się na fotografiach, ale także i o możliwym dołączeniu radnej Kamili Majewskiej, która rozstała się z Lewicą. Ostatecznie trzonem kaliskich struktur są radni „Dialogu dla Kalisza”.

Szymon Hołownia od czasu kampanii prezydenckiej mocno rozszerza swoją działalność – z jednej strony w jego ruchu pojawiają się co jakiś czas nowe poselskie twarze, a z drugiej – znacząco powiększa struktury oddolne czy lokalne. Teraz również przyszedł czas na nasze miasto, gdzie fundamentem jego ruchu są radni „Dialogu dla Kalisza” – Barbara Oliwiecka, Magdalena Walczak, Piotr Mroziński oraz Eskan Darwich. Tym samym w radzie miasta niejako przeobrażeniu ulega ich dotychczasowa inicjatywa, która przyjmie barwy Polski 2050. Nie bez znaczenia jest jednak również aktywność wspomnianego Piotra Kościelnego, który choć oficjalnie na konferencji nie wystąpił, to towarzyszył zebranym i według informacji – pozostaje aktywnym wolontariuszem.

Zdecydowaliśmy się przystąpić do partii Polska 2050 Szymona Hołowni, żeby razem iść tym „Zielonym szlakiem”. Ci którzy nas znają i nas obserwują, wiedzą że sprawy ekologiczne zawsze były dla nas priorytetem i nadal tak będzie. Cieszę się, że strategia „Zielony szlak” obejmuje wszystkie obszary, które są potrzebne, by tę transformację energetyczną przeprowadzić w sposób kompleksowy. To jest przywilej, by tę strategię wdrażać lokalnie w Kaliszu – ona musi być tutaj implementowana we wszystkich jej formach: budowania świadomości ekologicznej, pilnowania priorytetów wydatkowania pieniędzy publicznych. My jako radni chcemy ustawić azymut miasta na ten „Zielony szlak”. Mamy ambicję by Kalisz stał się zielonym liderem Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej czy południowej Wielkopolski. To jednak co nas łączy z ruchem Szymona Hołowni to nie jest tylko ekologia – to również wrażliwość na sprawy społeczne czy wyraźnie zarysowany rozdział państwa od kościoła. To za co podziwiałam już wcześniej Szymona Hołownię, to odwaga mówienia o trudnych rzeczach oraz odwaga działania.

Barbara Oliwiecka

Cieszę się, że mogę ogłosić, że w Kaliszu powstanie klub radnych Polska 2050. W tym klubie będą członkami wspaniali samorządowcy – ludzie, którzy są oddani Kaliszowi i wiedzą jak trzeba poukładać sprawy w lokalnej społeczności. My ze strony naszego ruchu zapewnimy im siły, środki, wiedzę oraz ogólnopolskie wsparcie, jakiego Polska 2050 już dziś udziela samorządowcom i dołączającym działaczom. Kalisz jest w bardzo ważnym momencie – wypracowuje się strategia rozwoju miasta do 2030 roku, a ten rok to krytycznie ważna data. Wszyscy eksperci znający się na tym temacie, wiedzą i mówią, że najważniejsze rzeczy w obszarze transformacji klimatycznej, zapobieżenia fatalnym skutkom zmiany klimatu, muszą dokonać się do 2030 roku. Jeśli do wspomnianej daty nie zrobimy większej części roboty, to nie zrobimy nic ani do 2040, ani do 2050, który jest celem neutralności klimatycznej ogłoszonym przez Unię Europejską. My jako Polska również powinniśmy do niego dołączyć. Już dzisiaj, a nie da się tego zrobić w kraju, nie robiąc tego w Kaliszu, powinniśmy tego typu sprawy także na poziomie miast, gmin czy powiatów układać tak, by ten wspólny cel osiągnąć. Nasi radni będą robili wszystko żeby Kalisz znalazł się na tym „zielonym szlaku” i stał się miastem, w którym będą promowane np. odnawialne źródła energii czy rozwiązania szanujące środowisko.

Szymon Hołownia

Kaliska konferencja na Głównym Rynku była drugą z wizyt Szymona Hołowni w regionie. Spotkanie przed ratuszem poprzedziła konferencja zorganizowana o godzinie 11:30 w Koninie. Oba wydarzenia były okazją dla Hołowni do zaprezentowania struktur politycznych w lokalnych powiatach. Obok lidera ruchu Polska 2050 w jego „wielkopolskich wizytach” uczestniczyła posłanka Paulina Hennig-Kloska. Przedstawiciele ruchu zgodnie mówili, że to co ich łączy, to przede wszystkim energia do działania i chęć wykorzystania jej, by zmieniać Polskę. Zmiana była również mianownikiem, który często pojawiał się w wypowiedziach – zarówno pod kątem planów na przyszłość, jak i dotychczasowego obrazu opozycji. Członkowie Polski 2050 wspominali, że ruch stał się bardzo istotnym podmiotem na scenie politycznej oraz bardzo mocno wzmocnił środowiska opozycyjne i demokratyczne. To wszystko według nich ma dawać nadzieję Polakom na to, że można w kraju wiele poprawić. W trakcie regionalnych wizyt nie obyło się również bez podkreślenia hasła: „Głową i sercem”, które towarzyszyło Szymonowi Hołowni w trakcie wyborów prezydenckich i odpowiednio oznacza: wiedzę zgromadzonych wokół niego ekspertów oraz oddolną aktywność społeczną.

Od głowy i serca, czyli naszych strategii, dzięki którym pracujemy systematycznie nad nową i lepszą Polską oraz od stowarzyszenia, które ambitnie działa na ternie Wielkopolski, poprawiając Polskę metr po metrze czy centymetr po centymetrze każdego dnia, rozpoczynamy również proces budowania partii politycznej oraz struktur politycznych. W związku z tym dzisiaj cała przyjemność po mojej stronie z rozpoczęcia czy wznowienia współpracy z ludźmi, którzy właśnie w takiej działalności bardzo dobrze się w regionie sprawdzili.

Paulina Hennig-Kloska

Dzisiaj ważny dzień dla tej części Wielkopolski – cieszę się, że właśnie w Wielkopolsce mogę gościć – w tym regionie, który jest tak ważnym miejscem, jeśli chodzi o promocję wartości i pomysłów, a także wizji Polski, która jest dla nas fundamentalna. Mówię o zielonej transformacji, o naszym programie „Na zielonym szlaku”, którym pokazaliśmy jak Polska w obliczu dzisiejszych wyzwań, przed jakimi stoimy razem z całym światem, powinna się rozwijać. Ta część Wielkopolski jest jednym z liderów myślenia właśnie w kategoriach zielonej transformacji w Polsce.

Szymon Hołownia

„Na zielonym szlaku” to plan proponowany przez Polskę 2050, który zakłada kolejne kroki dojścia do neutralności klimatycznej. Celami dla ruchu w ramach tak zwanych „kamieni milowych szlaku” są: 40% prądu z odnawialnych źródeł energii oraz 45% reedukacji gazów cieplarnianych do 2030 roku; odejście od węgla do roku 2040; osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Temat ten jest z pewnością bardzo istotny szczególnie z punktu widzenia rejonu konińskiego, gdzie działa Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, a także z perspektywy wspomnianej strategii rozwoju naszego miasta, która będzie wypracowywana.

Ponadto działacze skupieni wokół Hołowni mówią o potrzebie ochrony podstawowych wartości i instytucji demokratycznych – w tym samorządu terytorialnego czy o potrzebie swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Zgromadzeni reprezentanci ruchu Polska 2050 wspominali również na konferencjach, że struktury ich organizacji są otwarte i to jeden z elementów, jaki zachęcił ich do współpracy czy działania – to, że mogą się kierować dotychczasowymi ideami czy pomysłami.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze