I Komunia Święta – wytyczne diecezji

Diecezja Kaliska wydała oficjalny komunikat w sprawie zbliżającego się okresu, w którym rokrocznie odbywają się I Komunie Święte. Jak zaznaczają duchowni – nie da się wskazać jednolitych zasad, gdyż wszystko uzależnione jest np. od wielkości kościoła czy ilości dzieci. Proboszczowie otrzymali wskazówki z diecezji, które mają pomóc w „odpowiedzialnym podejmowaniu decyzji”.

Wskazówki, które proboszczowie otrzymali od Kurii opierają się na elementach takich jak: limit osób mogących uczestniczyć w liturgii; konsultacje z rodzicami dzieci przy podejmowaniu decyzji; poziom przygotowania dzieci do sakramentów; różne formy przeprowadzenia uroczystości; więcej możliwych terminów i mniejsze grupy, także indywidualne uroczystości o charakterze rodzinnym. Wszystkie te elementy proboszczowie mają brać pod uwagę przed wydaniem ostatecznych decyzji. Mają się w nich kierować zasadami odpowiedzialności i roztropności.

„Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej jest zawsze ważnym wydarzeniem  w życiu wspólnoty parafialnej. Szczególnie dla dzieci, ich rodziców i rodzin powinien to być niezwykły dzień. Dlatego nie można negować całej zewnętrznej oprawy, ale nie można zapomnieć o tym co jest najważniejsze, o spotkaniu z Jezusem Chrystusem. Tylko On obecny w Eucharystii powinien stać w centrum i na pierwszym miejscu. Czas pandemii przynosi nam wiele trudności i ograniczeń, dlatego potrzeba też więcej otwartości i wzajemnego zrozumienia przy organizowaniu tejże uroczystości.” – mówi ks. Paweł Guździoł, Wikariusz Biskupi ds. duszpasterskich.

Diecezja Kaliska prosi proboszczów aby wykazali się swoim wyczuciem i doświadczeniem duszpasterskim, rodziców natomiast o zrozumienie dla swoich duszpasterzy, którzy są zmuszeni do podejmowania trudnych decyzji.

 

Źródło: Diecezja Kaliska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze