baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Ich pożegnaliśmy w minionym roku

Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, który spędzamy wspominając najbliższych nam zmarłych. W ciągu minionego roku pożegnaliśmy wielu tych, którzy złotymi zgłoskami zapisali się na kartach kaliskiej historii. Niech pamięć o nich trwa.

Żaneta Kowalska (1975-2022)

Dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kaliszu, psycholog, surdopedagog, trener Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu.
Niezwykle zaangażowana, otwarta i wrażliwa. Na pierwszym miejscu stawiała dobro podopiecznych, zawsze znajdowała czas dla nich i ich rodzin. Społecznie działała w zespole koordynującym ds. zdrowia psychicznego powoływanym przez prezydenta miasta.

Janusz Stabno (1965-2022)

Działacz bokserski, sędzia klasy międzynarodowej w boksie olimpijskim, autor książek związanych z pięściarstwem.
Był wychowankiem Klubu Sportowego Prosna Kalisz, sędzią klasy międzynarodowej w boksie olimpijskim. Sędziował m.in. podczas mistrzostw Polski, ale i międzynarodowych, rozgrywanych we Włoszech, w Czechach, Niemczech, a także, gdy walczyła reprezentacja Polski.
Janusz Stabno był również publicystą. W latach 2005-2007 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Bokser”. Był autorem wielu publikacji poświęconych boksowi i słynnym pięściarzom. Wśród nich są m.in. „Kaliszanie na ringu 1932-2019. Tom 1 i 2” oraz biografia Tadeusza Grzelaka, wydana przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w ramach serii „Kaliszanie”. Współpracował z branżowym portalem bokser.org.
Przez wiele lat pracował w Polskim Związku Bokserskim, m.in. na stanowiskach sekretarza generalnego i rzecznika prasowego. 

Szewach Weiss (1935-2023)

Były przewodniczący Knesetu i ambasador Izraela w Polsce, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza.
Szewach Weiss był profesorem nauk politycznych, przewodniczącym Knesetu oraz wieloletnim przewodniczącym Światowej Rady Instytutu Yad Vashem.
Doctor honoris causa wielu uczelni, laureat nagród i najwyższych odznaczeń jak Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP i Order Orła Białego.
W 2003 roku przyjął godność honorowego obywatela naszego miasta. Kalisz był dla Niego ważny. Odwiedzał nasze miasto wielokrotnie.

Mieczysław Wiśniewski (1925-2023)

Żołnierz Armii Krajowej, wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Miasta Kalisza”.
Uczęszczał do Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu. W 1940 roku wraz z rodziną został wysiedlony do Jasła. Tam ukończył Szkołę Handlową i podjął pracę. W 1942 roku wstąpił do Armii Krajowej, był członkiem 5. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Działał z bronią w ręku na terenach przy Przełęczy Dukielskiej, był jednocześnie dowódcą drużyny sanitarnej. W sierpniu 1946 r. został powołany do wojska. Służbę pełnił jako pisarz w Sztabie Pierwszej Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie. .
Jako kombatant należał do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Koła AK. Był członkiem Komisji Rewizyjnej Okręgowego Związku Działkowców.
Mieczysław Wiśniewski został odznaczony Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Partyzanckim. Posiadał Złotą Odznakę Polskiego Związku Filatelistycznego i Złotą Odznakę za Zasługi dla Finansów.
Był członkiem Towarzystwa Miłośników Kalisza od chwili jego powstania w 1976 roku. Przez wiele lat działał także w Miejskim Komitecie Obrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Prezydencie Miasta Kalisza.
Od 1976 r. był członkiem Koła Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych. W 2008 r. otrzymał odznakę „Zasłużony Absolwent Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu”. W czerwcu 2013 r. otrzymał tytuł „Honorowego Absolwenta”, a dwa lata później nagrodę „Bene Meritus”, przyznaną przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.
Uczestniczył w wielu spotkaniach z młodzieżą, dzieląc się swoim doświadczeniem i wspomnieniami. Liczne materiały przekazał do Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Beata Matusiak (1958-2023)

Wieloletnia kierowniczka Delegatury w Kaliszu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, historyczka sztuki, specjalistka w zakresie konserwacji zabytków architektury i urbanistyki.
W latach 1994-1998 Beata Matusiak pracowała jako Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kaliszu. Po reformie administracyjnej, w 1999 roku objęła stanowisko kierowniczki Delegatury w Kaliszu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.
Z wykształcenia była historykiem sztuki. Całe swoje życie zawodowe związała z państwowymi służbami ochrony zabytków w Kaliszu – najpierw z Biurem Badań i Dokumentacji Zabytków w Kaliszu, następnie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Przez ostatnie 24 lata kierowała kaliską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.
Jej zaangażowanie w ochronę polskiego dziedzictwa narodowego docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który we wrześniu 2022 roku uhonorował Beatę Matusiak Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze