III Festiwal Świętych i Błogosławionych Ecce Homo

Już w dniach 23-24 września odbędzie się III Festiwal Świętych i Błogosławionych Ecce Homo „Bł. Matka Elżbieta Róża Czacka Niewidoma Matka Niewidomych”. Festiwal organizowany jest przez parafię p.w. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach i współorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Edukacyjno-artystyczna forma festiwalu jest próbą prezentacji świętych i błogosławionych Kościoła Rzymskokatolickiego nie tylko jako postaci otaczanych kultem, czy patronów wielu grup społecznych i instytucji, ale przede wszystkim osób, które godnym naśladowania życiem, pozostawili współczesnym swoje wskazówki oraz nieocenione dziedzictwo, kulturowe i religijne. Założenia festiwalowe realizowane poprzez wykorzystanie wszelkich dziedzin sztuki, nauki i techniki, umożliwiają podniesienie poziomu wiedzy o życiu bohaterów festiwalu w sposób atrakcyjny i przystępny dla wszystkich grup wiekowych. Projekt adresowany jest do szerokiego grona odbiorców (dzieci, młodzież i osoby dorosłe), mieszkańców gminy i miasta oraz gości z regionu i kraju.

Ponieważ bohaterką tegorocznego festiwalu jest BŁ. MATKA ELŻBIETA CZACKA zwana NIEWIDOMĄ MATKĄ NIEWIDOMYCH, założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach, nasze zaproszenie na festiwal przyjęli niewidomi i słabowidzący artyści, którzy prezentować będą swoje osiągnięcia w dziedzinie kultury, ale także innych dziedzin życia, dając świadectwo możliwości realizowania swoich zdolności i pasji mimo wzrokowej niesprawności i potwierdzając słuszność założeń Dzieła Lasek, czyli niesienia pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym oraz wspomaganie ich wszechstronnego rozwoju.

Poza ofertą zawartą na kartach wydawnictw promocyjnych, podczas festiwalu planowane są także niespodzianki, z których jedną będzie tzw. „Przystanek w ciemności”, gdzie będzie można się zatrzymać i w kilka dosłownie minut, w zupełnej ciemności, doznać wrażeń ulicznego ruchu wszystkimi zmysłami poza wzrokiem. „Przystanek w ciemności” jest pomyślany jako preludium przed organizowaną po festiwalu wycieczką do Muzeum Tyflologicznego w Owińskach i do Poznania na wystawę „Niewidzialna ulica”, po której niewidomi i słabowidzący oprowadzają po świecie, którego nie znamy. Nie zobaczymy go, za to dotkniemy, poczujemy i usłyszymy. To wyjątkowa wystawa, która wyostrza zmysły, jedno z trzech takich miejsc w Polsce, a jedyne w Wielkopolsce. „Przystanek w ciemności” otwarty podczas naszego festiwalu, warto będzie odwiedzić, choć to tylko przedsmak „Niewidzialnej Ulicy”.

Festiwal WSPÓŁFINANSOWANO ze środków Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz Powiatu Ostrowskiego, a także darczyńców indywidualnych.

Źródło: Festiwal Świętych i Błogosławionych Ecce Homo

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Warto wiedzieć:

Nie ma jeszcze wpisów do wyœwietlenia.