“Ile i czemu tak drogo?” – sprawdzamy ceny jagód w 2022

W pobliskich lasach już w czerwcu zaczęły pojawiać się jagody, teraz sezon jest już w pełni. Owoce te zbierać można do użytku własnego bez żadnych ograniczeń. Dla tych, którzy nie mają czasu na leśne wędrówki postanowiliśmy sprawdzić ile zapłacić trzeba za ich litr w Kaliszu i Opatówku.

Jagody występują w każdym nadleśnictwie na siedliskach borowych. Można je zbierać we wszystkich miejscach, do których nie obowiązuje zakaz wstępu. Najczęściej występuje ona na obrzeżach lasu, torfowiskach czy polanach, tworząc rozległe połacie.

Warto wykorzystywać sezon jagodowy, ponieważ owoce te są świetnym źródłem witamin i minerałów, w tym manganu, witaminy B1, C i K. Jagody zawierają również związki fenolowe, w tym flawonole, garbniki, elagitaniny, kwasy fenolowe, a przede wszystkim antocyjany. W rzeczywistości jagoda ma wyższą zawartość antocyjanów w porównaniu z innymi rodzajami owoców, takimi jak truskawka, żurawina, czarny bez czy malina. Jagody wykazują działanie przeciwcukrzycowe i antyseptyczne. Pomagają też obniżyć poziom cholesterolu, regulują poziom cukru we krwi i chronią przed wystąpieniem stanu zapalnego dróg moczowych.

Jagody należy przechowywać w lodówce przez około 3-4 dni w pojemniku zawierającym otwory, które umożliwiać będą wietrzenie. Na jego dnie warto położyć też ręcznik papierowy, by wchłaniał wilgoć. Owoce te nadają się też do mrożenia.

Lato obfituje w te owoce – ich cena jest niestety dość wysoka. Ile przyjdzie nam zapłacić za 1l takiej przyjemności w Kaliszu?

Na targowisku przy ul. 3 maja litr jagód kosztował dziś 18 zł, a cena jednakowa była u każdego ze sprzedawców. Na Nowym Rynku było już nieco drożej, bo 20 zł za 1l, a na ryneczku przy Dobrzecu 28 zł/kg.

A jak sytuacja wygląda w pobliskim Opatówku?

Na jednym ze stoisk targowiska gminnego za jagody trzeba zapłacić 24 zł/l, ale przy sklepie z odzieżą używaną przy ul. Poniatowskiego – 16 zł za litr. Za jagody z warzywniaka przy pl. Wolności– 32 zł, ale za kg.

 

A dlaczego jagody kupujemy na litry?

Jest to aspekt praktyczny – osoby, które sprzedają owoce leśne odmierzają je poprzez wsypanie do litrowych słoików. Litr jagód waży około 0,60 kilograma. 

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Księgozbiór prof. Drewnowskiego już w Kaliszu

14 sierpnia 2022

Kolejny niezwykły dar trafił do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama...

czytaj więcej»

Duma Kalisza powalczy o punkty w Jastrzębiu-Zdroju

14 sierpnia 2022

Kotwica Kołobrzeg i KKS Kalisz – te dwie ekipy, jak...

czytaj więcej»

Powiat Kaliski poszukuje stomatologów

14 sierpnia 2022

W związku z wejściem w życie 12 września 2019 r....

czytaj więcej»

Grechuta i Tuwim w rytmie flamenco

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Norweska Polonia Mistrzem Europy Drużyn Polonijnych!

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Pierwsze dożynki w powiecie za nami!

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»