Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

In vitro w Wielkopolsce. Sukces programu

12 urodzonych dzieci, 133 kobiety w ciąży. To liczby, na które wpływ ma program in vitro, finansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W tym roku na jego realizację zostanie przeznaczona kwota 2 mln złotych.

Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego” realizowany jest od ubiegłego roku. Już kilkaset par z regionu skorzystało z tej akcji, gdzie dofinansowanie dla pojedynczej procedury zapłodnienia pozaustrojowego wynosi do 5 tysięcy złotych. Do tej pory urodziło się 12 dzieci (w tym bliźniaki) z gmin Kórnik, Rawicz, Środa Wielkopolska, Żerków, Ślesin, Stęszew, Luboń, Grodzisk Wielkopolski, Lipno i Siedlec. 

„Prognozy GUS wskazują na stopniowy spadek liczby ludności województwa wielkopolskiego, wzrost odsetka seniorów i spadek odsetka osób do 15. roku życia. Na wyzwania związane ze starzeniem się populacji nakładają się przemiany w obrębie współczesnej rodziny, w tym niski współczynnik dzietności. Obecnie rządzący niewiele jednak robią by to zmienić. Kiedy PiS doszło do władzy, zlikwidowano rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro, dzięki któremu w latach 2013-2016 w Polsce urodziło się ponad 20 tysięcy dzieci. Na szczęście, mimo braku wsparcia ze strony Państwa, pary mogę je otrzymać od Samorządu Województwa Wielkopolskiego”.

– powiedział Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak

Mimo pierwotnych planów przeprowadzenia procedury in vitro dla 200 par, tuż po rozpoczęciu programu chętnych było 300 par. Dlatego zwiększono pulę dofinansowania do 2 mln złotych. Dzięki temu wykonano 380 procedur. 

Łącznie na lata 2022-2023 przeznaczone zostaną 4 mln złotych – 2 mln w tym oraz 2 mln w następnym roku. 

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zwrócił się także z pytaniami do samorządów gminnych o ich zainteresowanie finansowaniem programu. Obecnie Departament Zdrowia oczekuje na odesłanie do UMWW podpisanego dokumentu, który potwierdzi włączenie gmin do programu in vitro. Na tę chwilę 37 gmin wyraziło chęć dofinansowania: Do tej pory 37 gmin z naszego regionu wstępnie zadeklarowało chęć dofinansowania Programu w roku 2022. Są to następujące gminy: Baranów, Bralin, Czerniejewo, Czerwonak, Gostyń, Jastrowie, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Koło (miasto), Konin, Kościelec, Leszno, Lipka, Lipno, Lisków, Mieścisko, Miłosław, Nekla, Nowe Skalmierzyce, Nowy Tomyśl, Obrzycko, Okonek, Olszówka, Opalenica, Ostrów Wielkopolski (gmina), Ostrzeszów, Pakosław, Przygodzice, Puszczykowo, Skoki, Stęszew, Szamotuły, Trzcianka, Wierzbinek, Wolsztyn, Złotów (miasto), Złotów (gmina).

Zainteresowane gminy chcą przeznaczyć na procedurę zapłodnienia pozaustrojowego blisko 900 tys. złotych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze