
Inauguracja Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego
240 młodych studentów rozpoczęło zajęcia na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym w Kaliszu
W minioną sobotę 240 uczniów szkół podstawowych oficjalnie zainaugurowało zajęcia na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym (DUT) w Kaliszu. To już trzecia edycja popularnego projektu edukacyjnego, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych kaliszan. W tym roku chęć uczestnictwa zgłosiło blisko 350 osób – część z nich trafiła na listę rezerwową.
Podczas uroczystości inauguracyjnej każdy uczestnik otrzymał specjalną wyprawkę studencką, której najważniejszym elementem był prawdziwy indeks. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele uczelni, władz miasta oraz fundacji wspierającej inicjatywę.
– Serdecznie witam was na Uniwersytecie Kaliskim, na Wydziale Politechnicznym – powiedział rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła. – Będziemy starali się zachęcić was do poznania naszej uczelni. Mamy nadzieję, że w przyszłości staniecie się naszymi studentami. Życzę wam wielu nowych znajomości i rozwijania zainteresowań – dodał.
Ewelina Dudek, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza, przekazała uczestnikom pozdrowienia od prezydenta Krystiana Kinastowskiego oraz życzyła młodym studentom zdobywania doświadczeń, rozwijania pasji i budowania relacji.
– Dobre relacje są kluczowe do sukcesu, a my, jako miasto, uczelnia i fundacja „Dolina Lotnicza”, właśnie takie budujemy – mówiła.
Wojciech Wasik, prezes zarządu Pratt & Whitney i prezes Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, podziękował rodzicom za zainteresowanie projektem i obiecał młodym uczestnikom fascynującą przygodę edukacyjną.
– Oczekuję, że będziecie patrzeć i interesować się światem, a zajęcia będą dla was prawdziwą przygodą – podkreślił.
W semestrze letnim młodzi studenci DUT wezmą udział w czterech wykładach: „Fizyka jest wszędzie”, „Podróż nie z tej ziemi – wycieczka po Układzie Słonecznym”, „Serce i spółka – kto pracuje w Twoim krwiobiegu” oraz „Od żółtego do czarnego, czyli po kolei o solach”. Odbędą się także warsztaty „Od pomysłu do wydruku – wprowadzenie do druku 3D” oraz „Tajemnice prehistorycznych ptaków: od skamieniałości do modelu”.
Projekt realizowany jest przy wsparciu Wielkopolskiego Klastra Lotniczego, firm Pratt & Whitney, Meyer Tool Poland, Barnes Aerospace, Collins Aerospace, ZAP Mechanika oraz Miasta Kalisza. Zajęcia prowadzone są w ramach inicjatywy „Popularyzacja kształcenia zawodowego, odpowiadającego na wyzwania współczesnego rynku pracy w 2025 roku” finansowanej z budżetu miasta.
Fot.: Uniwersytet Kaliski








