Inauguracja sezonu artystycznego Filharmonii Kaliskiej

Dyrektor Naczelny i Artystyczny Ruben Silva wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej zapraszają na koncert inaugurujący sezon artystyczny 2021/2022. Koncert odbędzie się dnia 17 września o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej.

Na otwarcie nowego sezonu z towarzyszeniem kaliskich filharmoników wystąpi wyjątkowego formatu artystka – Agata Szymczewska, laureatka m.in. XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiegow Poznaniu. W jej wykonaniu i interpretacji usłyszymy Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha. Maestro Ruben Silva z kaliską publicznością przywita się słynnąuwerturą”La forza del destino” Giuseppe Verdiego a koncert dopełni arcydzieło literatury symfonicznej -III Symfonia “Eroica” Ludwiga van Beethovena.

 

Wykonawcy:

Agata Szymczewska – skrzypce

Ruben Silva – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 

Program:

  1. Verdi – Uwertura “La forza del destino”
  2. Bruch – Koncert skrzypcowy g-moll op. 26
  3. van Beethoven – III Symfonia “Eroica”

Agata Szymczewska, o której londyński The Times napisał: Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel, należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich skrzypków, którzy są rozpoznawalni na całym świecie. Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie międzynarodowych krytyków, słynnych dyrygentów oraz orkiestr i festiwali z którymi współpracuje.

Występowała w słynnych salach koncertowych m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall w Londynie, Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Palau de la Musica w Barcelonie, w Filharmoni Berlińskiej, Sala Sao Paulo w Brazylii, SeoulArts Center w Korei a także w Chinach, Japonii, na Tajwanie, Kanadzie, Chile, Kolumbii oraz Izraelu pod batutą m. in Seiji O-zawy, Sir Nevilla Marrinera, Ricardo Muti, AndreyaBoreyko, Maxima Vengerova, Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda,  Jerzego Maksymiuka, Jacka Kasprzyka, Krzysztofa Urbańskiego, Michała Nesterowicza, Antoniego Wita, Jana Krenza oraz w RoyalFestival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska.

Gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-SophieMutter .

 

Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Swą karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był również założycielemMłodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Później, od 1978 roku, jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich – Międzynarodowego Konkursu dyrygenckiego Gino Marinuzzi w San Remo – Włochy, III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (laureat i zdobywca Nagrody dla najmłodszego finalisty, 1983), Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie. W 2006 roku odznaczony medalem za zasługi dla miasta Koszalin, a w 2012 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych. Dyrygował orkiestrami na całym świecie: w większościkrajów europejskich, w Japonii, Libanie, Ameryce Południowej. Obecnie współpracuje z większością filharmonii w Polsce.

Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1983 roku Ruben Silva związany był z Warszawską Operą Kameralną a od 2013 roku, po śmierci legendarnego Dyrektora Stefana Sutkowskiego, również jako dyrektor artystyczny. W latach2018 – 2021 byłdyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiej Filharmonii SinfoniaBaltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

 

Bilety do nabycia w kasie filharmonii od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia lub online na stronie www.filharmoniakaliska.pl.

 

Źródło: FK

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter