Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Infrastruktura drogowa filarem programu Trzeciej Drogi w pow. kaliskim

W sobotnie przedpołudnie przed Starostwem Powiatowym w Kaliszu odbyła się konferencja prasowa kandydatów Trzeciej Drogi do Rady Powiatu Kaliskiego. Kluczowym terminem, odmienianym przez większość kandydatów, była infrastruktura drogowa i dalszy jej rozwój w powiecie.


Konferencję rozpoczął Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, który powiedział, że powiat kaliski, wyróżnia się pozytywnie na tle innych powiatów w województwie, jeśli chodzi o postęp prac infrastrukturalnych. Wspomniał również o mocnej liście Trzeciej Drogi do rady powiatu, na której znalazło się wielu doświadczonych samorządowców.


Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, startujący z okręgu obejmującego gminy Lisków i Koźminek, nie zapowiedział rewolucji w działaniu, ale kontynuację dobrych praktyk zapoczątkowanych w mijającej kadencji. Priorytetem jest dalsza budowa, remonty dróg powiatowych oraz wojewódzkich, ale również zauważył jak ważną kwestią jest edukacja i dbanie o dwie szkoły ponadpodstawowe znajdujące się w powiecie kaliskim (ZS im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku oraz Branżowe Centrum Umiejętności w Liskowie). W przypadku szkoły w Liskowie, podkreślił fakt, że ma ona w ofercie dla uczniów kierunek „mechanik maszyn i urządzeń rolniczych”.


Lider listy Trzeciej Drogi w okręgu nr 3 stwierdził, że powiat kaliski jest liderem pod względem budowy nowych ścieżek rowerowych w województwie i zapowiedział kontynuację tego kierunku. Co do nowości programowych, starosta Nosal zauważył dwa tematy. Pierwszy z nich to potrzeba włączenia się w proces budowy obrony cywilnej, a drugi dotyczący Europejskiego Zielonego Ładu i związanego z nim wygaszania pieców gazowych. Tu odpowiedzią mają być biogazownie.


Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz (gm. Brzeziny, Godziesze Wielkie, Szczytniki), który podobnie jak Grabowski i Nosal, stwierdził, że poprawa infrastruktury drogowej jest kluczowym elementem programu Trzeciej Drogi. Oprócz tego przypomniał, że ważnym elementem polityki prowadzonej przez powiat powinna być działalność społeczna, historyczna i dlatego podczas bieżącej kadencji doprowadzono do remontu Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, a teraz należy wyposażyć je w odpowiednie eksponaty.


Z kolei członek rady powiatu Janusz Nowak (gm. Blizanów i Żelazków) zapowiedział plan reaktywacji gminnych spółek wodnych, a Mieczysław Łuczak (m. Opatówek) dołączył do tego pomysłu zarys nowatorskiego programu walki z suszą. Plan ten ma zostać sfinansowany ze środków Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Kandydaci Krzysztof Bączkiewicz (gm. Blizanów i Żelazków) i Dariusz Korczyński (m. Stawiszyn, gm. Ceków-Kolonia, Mycielin) ponownie podkreślili nacisk na rozwój infrastruktury drogowej i poprawę jakości budowy nowych odcinków, a dodatkowo wnioskowali o włączenie strażaków-ochotników w system obrony cywilnej.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze