Innowacyjna metoda terapii – Play Attention

Play Attention to system wykorzystujący zapis fal mózgowych do wspierania terapii zaburzeń uwagi, koncentracji oraz innych deficytów funkcji poznawczych. Twórcami tego systemu są amerykańscy naukowcy z NASA, którzy stworzyli go w celu poprawienia koncentracji uwagi astronautów oraz pilotów armii amerykańskiej. Aktualnie technologia ta obecna jest również w Kaliszu, gdzie już od kilku lat wspomaga podopiecznych fundacji Nowa Nadzieja.

Play Attention Learning System jest to niewielkie urządzenie-nadajnik wyposażony w czujniki rejestrujące poziom koncentracji, uwagi oraz procesy poznawcze i myślowe. Opaskę z urządzeniem zamieszczamy na odsłoniętym fragmencie ciała użytkownika (ręka lub noga), gdzie pobierany jest zapis fal mózgowych Tetha i Beta – te z kolei rozchodzą się po ciele człowieka tworząc impuls elektryczny odczytywany przez elektrody urządzenia. Tak zebrany zapis trafia do odbiornika połączonego z komputerem i zsynchronizowanego z dedykowanym programem komputerowym. W oprogramowaniu urządzenia znajduje się kilka gier edukacyjnych – każda z nich wypływa na inną dziedzinę i oddziaływuje na koordynację wzrokowo-ruchową oraz różne rodzaje pamięci. Gracz może od razu zobaczyć jakie robi postępy – po każdej zakończonej sesji z urządzenia sczytywany jest wynik w postaci wykresu obrazującego między innymi procentowy poziom skupienia uwagi i zachowanie dziecka podczas wykonywania zadań oraz czas ich realizacji. Jest to przydatne również dla terapeuty i rodziców, którzy mogą na bieżąco monitorować proces terapii dziecka. 

Przy jakich zaburzeniach jest stosowany system Play Attention? Nie ma określonych przypadków nadających się do zastosowania terapii z wykorzystaniem tego systemu. Pomaga on naprawdę każdemu – od ucznia z deficytem uwagi, czy dorosłego mającego trudność w kończeniu rozpoczętych prac, po terapie osób z zaburzeniami takimi jak ADHD, ADD, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zespołem Downa itp.
Jak w praktyce działa Play Attention? System umożliwia użytkownikowi/pacjentowi sterowanie grą za pomocą koncentracji i siły umysłu – w ten sposób potrafi on np. poruszyć bohaterem w grze, czy sprawić by na ekranie wykonała się konkretna, pożądana czynność. Dzięki niezwykle atrakcyjnej obecnie formie gry wideo, jest skutecznym i chętnie wykorzystywanym przez dzieci narzędziem pracy, które dodatkowo motywuje do polepszania swoich wyników i zachowania koncentracji. Gdy użytkownik jest skupiony i skoncentrowany, gra dalej i osiąga sukcesy natomiast dekoncentracja uniemożliwia mu rozpoczęcie gry oraz przejście na wyższy poziom. 

W Fundacji Nowa Nadzieja terapeuci korzystający z systemu Play Attention dobierają gry oferowane przez producenta do indywidualnych potrzeb podopiecznych. Znając słabe strony pacjenta, programy gry umożliwiają pracowanie nad przezwyciężeniem obecnych problemów. Część dzieci musi mocniej poświęcać uwagę sektorowi związanemu z pamięcią krótkotrwałą, inna z kolei potrzebuje angażować koordynację ręka-oko-słuch a jeszcze kolejna musi popracować nad wydłużeniem czasu koncentracji i skupienia – doskonalenie wszystkich tych potrzeb oraz analizę postępów oferuje innowacyjna metoda Play Attention. 

Fot.: Arch. prywatne

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Kaliska Straż Miejska z nowym komendantem – kto nim został?

7 grudnia 2021

Z końcem tego roku nastąpi zmiana na najwyższym stanowisku w...

czytaj więcej»

Świąteczne Spotkanie z Tradycją w Brzezinach

6 grudnia 2021

Już po raz osiemnasty w świątecznej atmosferze spotkali się przedstawiciele...

czytaj więcej»

Kaliskie Linie Autobusowe ruszyły z mikołajkową akcją

6 grudnia 2021

Kaliski przewoźnik kolejny już raz przygotował dla swoich pasażerów mikołajkowe...

czytaj więcej»

NIK zdecydowała się zawitać do ratusza – powodem remont gabinetu prezydenta

6 grudnia 2021

Po kilku miesięcznej przerwie powraca temat remontu m.in. gabinetu prezydenta...

czytaj więcej»

Villa Calisia zamknięta dla interesantów

6 grudnia 2021

Dodaj tu swój tekst W związku z zarządzeniem Prezydenta Miasta...

czytaj więcej»

Zespół Szkół Samochodowych wzbogacił się o nowe auto

6 grudnia 2021

Zespół Szkół Samochodowych wzbogacił się o nowy samochód, który będzie...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter