Innowacyjny zabieg w kaliskim szpitalu!
Kolorowa chirurgia na wiosnę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu. Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej operował bowiem na… zielono.
Zielony barwnik podany dożylnie pozostaje długo w guzie nowotworowym (24-30h), metabolizowany w wątrobie wydziela się w drogach żółciowych (30-40min), a już po 20 sekundach doskonale wysyca odcinki zespalanych jelit. Tkanki wysycone zielonym barwnikiem (zielenią indocyjaninową) widzimy w specjalnej fluorescencyjnej kamerze.
„Liście na drzewach zazieleniły się już świeżym chlorofilem, a my na wiosnę pierwszy raz w historii kaliskiej chirurgii użyliśmy zieleni indocyjaninowej i kamery fluorescencyjnej do zabiegów laparoskopowych i ,,na otwarto”.
Dokładna lokalizacja guza nowotworowego i ewentualnych przerzutów węzłowych pozwala na szybkie rozpoczęcie procedury resekcyjnej oraz zachowanie tzw. czystości onkologicznej. Ocena ukrwienia zespalanych odcinków jelit daje jeszcze większą gwarancję szczelności zespoleń w ramach protekcji przetok jelitowych pooperacyjnych zarówno w zabiegach laparoskopowych jak i w wykonywanych „na otwarto”. Lokalizacja dróg żółciowych co w przypadkach zaawansowanych stanów zapalnych lub po przebytych interwencjach endoskopowych minimalizuje ryzyko śródoperacyjnego uszkodzenia głównej drogi żółciowej. Ocena funkcji wątroby – barwnik przetwarzany i wydalany jest całkowicie przez wątrobę, więc możemy śródoperacyjnie ocenić, jak funkcjonują jej poszczególne segmenty.
Źródło: Facebook Szpital Kalisz