reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Innowacyjny zabieg w kaliskim szpitalu!

Kolorowa chirurgia na wiosnę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu. Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej operował bowiem na… zielono.

Zielony barwnik podany dożylnie pozostaje długo w guzie nowotworowym (24-30h), metabolizowany w wątrobie wydziela się w drogach żółciowych (30-40min), a już po 20 sekundach doskonale wysyca odcinki zespalanych jelit. Tkanki wysycone zielonym barwnikiem (zielenią indocyjaninową) widzimy w specjalnej fluorescencyjnej kamerze.

„Liście na drzewach zazieleniły się już świeżym chlorofilem, a my na wiosnę pierwszy raz w historii kaliskiej chirurgii użyliśmy zieleni indocyjaninowej i kamery fluorescencyjnej do zabiegów laparoskopowych i ,,na otwarto”.

– mówi dyrektor kaliskiej placówki, Radosław Koaciński

Dokładna lokalizacja guza nowotworowego i ewentualnych przerzutów węzłowych pozwala na szybkie rozpoczęcie procedury resekcyjnej oraz zachowanie tzw. czystości onkologicznej. Ocena ukrwienia zespalanych odcinków jelit daje jeszcze większą gwarancję szczelności zespoleń w ramach protekcji przetok jelitowych pooperacyjnych zarówno w zabiegach laparoskopowych jak i w wykonywanych „na otwarto”. Lokalizacja dróg żółciowych co w przypadkach zaawansowanych stanów zapalnych lub po przebytych interwencjach endoskopowych minimalizuje ryzyko śródoperacyjnego uszkodzenia głównej drogi żółciowej. Ocena funkcji wątroby – barwnik przetwarzany i wydalany jest całkowicie przez wątrobę, więc możemy śródoperacyjnie ocenić, jak funkcjonują jej poszczególne segmenty.

Źródło: Facebook Szpital Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze