Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Intelektualne Śniadanie Biznesowe za nami [ZDJĘCIA]

Kilkudziesięciu przedsiębiorców związanych z regionem zgromadziło się na Intelektualnym Śniadaniu Biznesowym zorganizowanym 15 lutego 2022 roku przez kaliską Regionalną Izbę Gospodarczą oraz Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski. Rozmawiano o wyzwaniach stojących przed polską gospodarką w obliczu transformacji energetycznej, a także o optymalizowaniu pracy przedsiębiorstw.

Ideą Intelektualnego Śniadania Biznesowego jest budowanie relacji pomiędzy przedsiębiorcami i osobami związanymi z biznesem. Spotkanie rozpoczęło się, jak można się domyślać, od śniadania, które pozwoliło na nawiązanie pierwszych kontaktów i przeprowadzenie nieformalnych rozmów ułatwiających skrócenie dystansu między uczestnikami wydarzenia. Następnie wystartowała część merytoryczna, która trwała nieco ponad godzinę i składała się z krótkich wystąpień przedstawicieli firm.

Pierwsza prezentacja rozpoczęta została „z wysokiego C” przez przedstawicieli firmy Grafen Polska, Jonasza Szczeniowskiego i Daniela Szewczuka. Grafen Polska zajmuje się automatyką przemysłową, tworzeniem systemów zarządzania budynkami oraz optymalizacją zużycia energii elektrycznej. Podczas prezentacji zauważono, jak istotny wpływ na naszą gospodarkę mogą mieć rozwiązania forsowane w ramach Fit For 55. Osiągnięcie celów założonych w koncepcjach unijnych może być dla Polski nieosiągalne w tak krótkim czasie. Zauważono również, że podstawą rozwoju gospodarki jest energia, która w Polsce, w porównaniu do innych krajów Europy, jest w tym momencie stosunkowo tania, choć może to ulec zmianie. Wskazano również na fakt, iż gospodarka nie będzie się rozwijać bez sprawnych kanałów dystrybucji, co dobrze widać było podczas III kwartału 2021 roku, kiedy to rozwój został zastopowany w wyniku ograniczenia przepustowości kanałów dystrybucji.

Następnie zgromadzeni usłyszeli wystąpienie prezesa Zarządu firmy AKAT Consulting Tomasza Kurka, który kontynuował wątek transformacji energetycznej. Mówił on o ogromnych funduszach, jakie mogą zdobyć firmy oraz samorządy poprzez korzystanie z unijnych dofinansowań. 1/3 środków unijnych przeznaczona będzie właśnie na transformację energetyczną – mówił prezes firmy AKAT. Przykładem może być pożyczka energetyczna o wartości 1 mln zł. Dla firm z Kalisza, który jest uznawany za miasto o niskiej jakości powietrza, istnieje preferencyjne oprocentowanie w wysokości 0,5%. Prezes AKAT wspominał o możliwościach uzyskania wsparcia w zakresie pozyskiwania funduszy od jego przedsiębiorstwa.

Następnie głos zabrali przedstawiciele Reverse Solutions. Andrzej Kasprzyk, członek Zarządu firmy, wskazał na społeczno-ekonomiczne uwarunkowania biznesowe. Jego zdaniem Europa Wschodnia jest dziś znacznie bardziej ambitna od państw Europy Zachodniej. Mówił także o tym, że obecnie najwyższej jakości technologię posiadają Chiny, choć w wyniku unijnych regulacji ta technologia nie napłynęła jeszcze aż tak szerokim strumieniem do państw Unii Europejskiej. Dalsza część prezentacji przedstawiona została przez Michała Raweckiego, który zademonstrował, jak duże korzyści dla partnerów Revers Solutions płyną dzięki nowoczesnej technologii skanera 3D, który pozwala na wirtualne optymalizowanie funkcjonowania maszyn, linii produkcyjnych oraz innych różnego typu elementów. Przekłada się to także na realną optymalizację, ponieważ dokładność skanera umożliwia faktyczne sprawdzenie funkcjonalności rozwiązań stosowanych w przemyśle.

Na spotkaniu powitano także nowego członka kaliskiego RIG-u, a mianowicie Perfect One Software. Paweł Śledziński krótko przedstawił sposób funkcjonowania swojej firmy i zaprosił na 27-minutowe bezpłatne konsultacje, które mają pomóc w znalezieniu szans na usprawnienie informatycznego systemu firmy, np. systemu CRM. Jak sam mówił, dla swoich partnerów stara się znaleźć rozwiązania „szyte na miarę”.

Na sam koniec głos zabrali przedstawiciele RIG-u oraz Klastra Spożywczego Południowej Wielkopolski. Prezes Klastra dr hab. Krzysztof Koszela podziękował za spotkanie i stwierdził, że przed firmami wiele wyzwań i „łatwo nie będzie, ale jako przedsiębiorcy jesteśmy zaprawieni w bojach i będziemy walczyć”. Wiceprezes RIG-u, a równocześnie prezes PUK, Marek Nowacki, wskazał na profity płynące ze współpracy RIG-u z Klastrem Spożywczym, która pozwala na budowanie pozytywnej synergii biznesowej.

Wystąpienia zakończyły się po około 1,5-godziny, a po nich przyszedł czas na kuluarowe rozmowy, które podczas takich wydarzeń są równie ważne, jak część merytoryczna.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze