Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Inwestycyjna końcówka roku

Ostatni miesiąc roku przede wszystkim, i z ulgą dla kierowców, przyniósł rozwiązania w kwestii zakończenia niektórych inwestycji drogowych. Ostatnie prace trwają też przy kilku budynkach mieszkalnych. Wiemy także o tym, co czeka przedłużenie Trasy Bursztynowej oraz przebudowę Głównego Rynku.

Co słychać na drogach?

Nie, niestety w kwestii inwestycji drogowych nie mamy na myśli ukończenia Częstochowskiej, chociaż na tej ulicy prace znacznie przyspieszyły. Na Nowym Świecie, którego przebudowa wraz z modernizacją ulicy Częstochowskiej stanowią jedną inwestycję, trwają prace na skrzyżowaniu z ulicą Skalmierzycką. Ruch samochodowy został przerzucony na zmodernizowaną już częściowo jednię po stronie Straży Pożarnej oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Dobre, wręcz bardzo dobre wieści dla tych, co podróżują do ścisłego centrum Kalisza. Remontowana od roku Śródmiejska na odcinku od Rogatki do Mostu Kamiennego została ukończona i umożliwia już dojazd dla pracujących w Śródmieściu. Ulica została gruntownie zmodernizowana, wybudowane zostały nowe miejsca parkingowe, chodniki oraz ścieżka rowerowa. Wykonano nasadzenia zieleni, w tym drzewa w donicach pomiędzy ulicą Kościuszki i Krótką. Na odcinku Rogatka – Kościuszki ulica odzyskała dwa pasy ruchu. Nowy wygląd zyskała także zatoczka autobusowa na przystanku na Złotym Rogu.

Jedną z najszybszych, o ile nie najszybszą modernizacją w ostatnich latach, może pochwalić się Aleja Wojska Polskiego na odcinku od Kościuszki do Majkowskiej. Na remontowanym od wakacji fragmencie tej ważnej tranzytowej drogi Kalisza, zmodernizowano dwie jezdnie, wybudowano ciągi pieszo-rowerowe oraz nowe zatoczki dla autobusów komunikacji miejskiej i dalekobieżnej. Był to jeden z ostatnich fragmentów Alei Wojska Polskiego, która w ciągu ostatnich lat zyskuje nowe oblicze.

Z mniejszych inwestycji drogowych koniecznie trzeba wymienić modernizowaną ulicę Pucką oraz Toruńską, ważną szczególnie dla pacjentów znajdującego się tam szpitala. Droga zyskała nową nawierzchnię bitumiczną, piesi mają dostęp do nowych chodników.

Bardzo ważną inwestycją, która tuż przed Świętami Bożego Narodzenia została ukończona, jest zmodernizowana na całej długości ulica Rajskowska. Starą nawierzchnię, która złożona była z trylinki, zastąpił nowy asfaltowy dywanik oraz chodniki. Ważną częścią modernizacji tej drogi było także wybudowanie nowego mostu na Swędrni.

Z drogowych podsumowań to nie koniec. Szlak Bursztynowy, który stanowi śródmiejską obwodnicę Kalisza, doczeka się dalszej realizacji. Miasto wybrało wykonawcę budowy odcinka od ulicy Łódzkiej do Żwirki i Wigury w ramach realizacji zadania „Budowa połączenia ulicy Szerokiej z ulicą Łódzką” gdzie wspomniany wyżej odcinek będzie jego fragmentem. Inwestycja zostanie zrealizowana przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A. w Kaliszu i opiewa ona na kwotę 16.115.464,10 zł.

Budownictwo mieszkaniowe w centrum i na osiedlach

RiverSide, jedna z lepiej ulokowanych inwestycji deweloperskich w Kaliszu, zlokalizowana w ścisłym centrum miasta przy Prośnie i Kanale Rypinkowskim, także nabiera kształtów. Od strony Wału Staromiejskiego budowana jest kolejna kondygnacja budynku, wzdłuż ulicy Towarowej stawiane są ściany. Nad całą inwestycją górują dwa żurawie, które podkreślają znaczenie tej inwestycji na mieszkaniowej mapie Kalisza.

Przenieśmy się w okolice Parku Miejskiego. Idąc Aleją Walecznych w stronę dawnego budynku więzienia, po prawej stronie przy ulicy Łódzkiej na ukończeniu jest inwestycja mieszkaniowa Łódzka 7. Składają się na nią dwa bloki z windami oraz komórkami lokatorskimi. Pierwszy z budynków będzie miał 27 mieszkań, drugi 17. Dla wszystkich przewidziano miejsca parkingowe. Obecnie trwa wykończeniowe nad fasadą obu budynków. Ściana konstrukcji od strony ulicy Łódzkiej jest już ukończona, zamontowano potrzebną stolarkę okienną we wszystkich lokalach na wszystkich kondygnacjach.

Nad innym fragmentem Prosny, a właściwie pomiędzy mosty. Między Mostami, bo taką nazwę nosi kolejna inwestycja deweloperska w Kaliszu, to także dwa budynki mieszkalne, również zlokalizowane w urokliwym miejsku blisko ścisłego centrum naszego miasta. Będzie składać się na nią łącznie 77 mieszkań z metrażem od 29 do 96 metrów kwadratowych. Jadąc ulicą Warszawską budowa ta wyróżnia się na tle okolicy. Same budynki są w końcowej fazie budowy. Wyposażone zostały już w stolarkę okienną na wszystkich poziomach, wykonany został już dach, trwa ocieplanie konstrukcji.  

Na Korczaku kontynuowana jest budowa bloku mieszkalnego przy adresie Poznańska 30. Powstaje tam pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny z mieszkaniami od 26 do 70 metrów kwadratowych. Uzupełnieniem tego będzie umieszczony na dachu taras widokowy z panoramą na Kalisz. Nie zabraknie niczego, co potrzebne jest w nowoczesnym mieszkalnictwie. Budynek będzie posiadał halę garażową, komórki lokatorskie, a komunikację pomiędzy piętrami zapewni szybka oraz nowoczesna winda. Inwestycja osiągnęła stan surowy zamknięty. Jest już wyposażona w okna, nie została jeszcze jednak ocieplona.

Znacznego posunięcia prac nie widać natomiast na Ogrodach. Przy kościele pw. Matki Teresy z Kalkuty trwa budowa Domu św. Matki Teresy z Kalkuty, której inwestorem jest Fundacja Mocni Miłością. Wybudowane zostały fundamenty, znad ziemi wyrastają elementy przyszłych filarów. Nie rozpoczęto jeszcze prac nad kolejnymi elementami budynku.

Na Chmielniku trwa budowa kościoła pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego. Parafia została erygowana 1 sierpnia 2016 roku. Jej kaplica obecnie mieści się obecnie w baraku. Sama konstrukcja nowego kościoła została wyposażona już we wszystkie ściany boczne, nie ruszyły jeszcze prace przy terenie okalającym przyszłą świątynie.

Niestety raportu o grudniowych inwestycjach nie zakończymy dobrą informacją. Rewitalizacja kaliskiego śródmieścia, którą doskonale widać na przykładzie wyremontowanej już ulicy Zamkowej i Śródmiejskiej, miała objąć także płytę Głównego Rynku oraz ulicę Kanonicką. Niestety pierwszy przetarg na te inwestycje został unieważniony. Powodem takiej decyzji jest przekroczenie przewidywanego budżetu na te prace, który został ustalony na kwotę 14 milionów złotych. Wśród czterech firm, które zgłosiły się do przetargu, najtańsza oferta wynosiła 19 milionów złotych.

Co przyniesie 2022 rok w inwestycjach? Chcielibyśmy z pewnością napisać, że przede wszystkim zakończenie prac na przebudowywanym właśnie odcinku Częstochowskiej. Na pewno natomiast powinny ruszyć prace związane z jej odcinkiem od ulicy Kubusia Puchatka do ulicy Antycznej wraz z przebudową wiaduktu kolejowego. To na pewno nie koniec inwestycji drogowych. Rozpoczęcie prac budowlanych nad wcześniej wspominanym przedłużeniem Szlaku Bursztynowego także ma rozpocząć się w tym roku. Na temat obwodnicy Kalisza spuśćmy zasłonę milczenia. Postęp prac przy niektórych wcześniej wymienionych inwestycjach mieszkaniowych także wskazuje, że zostaną one dokończone w ciągu najbliższych miesięcy lub nawet tygodni.

Na pewno działań inwestycyjnych na terenie Kalisza nie zabraknie. Monitorujemy i będziemy o nich informować na bieżąco!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze