Inwestycyjne podsumowanie lutego 2021

Luty i zimowa aura, która o tej porze, kilka lat wstecz nikogo by nie dziwiła, była niemałym zaskoczeniem szczególnie dla drogowców. Poważnie wstrzymała wiele prowadzonych w mieście prac. Nie bez powodu denerwowali się (i nadal denerwują) kierowcy, którym odwleka się perspektywa powrotu do normalności na kaliskich drogach. Swoją cegiełkę dołożyły tu pojawiające się jak grzyby po deszczu – dziury po mrozach. Kaliskie drogi zamieniły się więc w istny tor przeszkód. Ale jak wyglądał przebieg konkretnych inwestycji w tym miesiącu w mieście? Niżej kilka wybranych, konkretnych przykładów.

Inwestycje drogowe

Ta grupa inwestycji “ucierpiała” najbardziej. Nie było dane patrzeć nam na postępy prac. Place budowy wyglądały tak, jakby ktoś o nich zapomniał.

Woonerfy są na wysokim poziomie zaawansowania prac. Byłyby pewnie na wyższym, gdyby nie zimowy przestój. Chodniki za Zamkowej praktycznie położone w całości, wymagają uzupełnień płyt czy przykryć studzienek technicznych. Zastanawiające są wloty ze spustów rynnowych. Patrzymy na to z nadzieją, że zostanie należycie połączone. Do przełożenia został ostatni fragment bruku w stronę Głównego Rynku. Po ustaniu mrozów zaczęły pojawiać się nowe latarnie. Dużo więcej pracy czeka robotników jeszcze na Śródmiejskiej. Tutaj fragment między Franciszkańską a Głównym Rynkiem nie jest w ogóle ruszony. Na Piskorzewskiej pozostały prace kosmetyczne. Na dokończenie czeka też zarys murów w jezdni.

Śródmiejska, w swoim odcinku “poza murami miejskimi” także wyhamowała. Zapowiadane zamknięcie ulicy i montaż kolektora deszczowego anulowano. Wznowienie prac czeka na lepszą pogodę.

Żeby nie narażać się na wiele powtórzeń, podobnie napisać można o remoncie drogi przy targowisku (tu w ostatnim tygodniu lutego, Panowie wzięli się ponownie ostro do pracy), budowie ronda Honorowych Dawców Krwi (które, przypomnijmy miało być gotowe już w październiku),  pracach przy Ogrodowej. Do postępów na Plantach już się chyba każdy przyzwyczaił. Nie zdziwi więc nikogo informacja, że niewiele się zmieniło w tym miesiącu. 

Pozytywnym akcentem w tym temacie był ostatni tydzień lutego. Pogoda pozwoliła wznowić, przynajmniej częściowo prace. Rozpoczęła się dzięki temu też w poniedziałek, 22 lutego, największa na tę chwilę inwestycja drogowa – przebudowa DW450 w I etapie tj. od ronda Ptolemeusza do ul. Kubusia Puchatka. Na początek robotnicy wzięli się za fragment jezdni i chodniki po prawej stronie, patrząc od Szlaku Bursztynowego, do nr 91 ul. Częstochowskiej. Utrudnienia już są ogromne, a to dopiero początek – przed nami jeszcze około 2 lata prac. Oby przebiegały sprawnie.

Inwestycje mieszkaniowe

Na Nowym Korczaku do dokończenia pozostała elewacja ostatniego budynku. Inwestycja jest praktycznie ukończona.

Nowy Dobrzec to dwa oddane budynki, jeden na wykończeniu (z zewnątrz robiona jest elewacja). Trwa także budowa czwartego bloku.

Małymi kroczkami, ku górze, wspinają się dwa bloki na osiedlu Krajobrazowym. Nie inaczej jest przy Łódzkiej 7 i “Między Mostami”.

Zimowy przestój dotknął chwilowo także Wzgórza Kalisza. Prace jednak ruszyły dalej – blok piąty zyskał okna, a szósty – kolejne, czwarte piętro.

Przy ul. Legionów stanął żuraw, który jest swego rodzaju symbolem – rozwoju, inwestycji. Cieszy więc, że w krajobrazie miasta pojawił się kolejny.

 

Inne inwestycje

Miło się patrzy, gdy widać postępy. A takie, praktycznie w oczach pojawiają się przy budowie Panattoni Park Kalisz i hali dla firmy Halfen. Te inwestycje z zewnątrz będę już praktycznie gotowe. Oczywiście jeszcze wiele prac pozostanie w środku, gdzie oko przechodnia nie sięgnie. Udział w budowie ma kaliska firma Antczak. Podobnie jak przy budowie biurowca firmy Oświetlenie Uliczne i Drogowe przy Wrocławskiej. Tu również prace posuwają się pięknie do przodu. 

Dobre tempo prac mają także robotnicy na ul. Stawiszyńskiej, gdzie w lutym rozpoczęła się budowa niespodziewanej inwestycji w miejscu wyburzonej kilka lat temu kamienicy. Powstaje tam pawilon handlowy z lokalami mieszkalnymi – jak głosi tablica informacyjna. Powierzchnie zajmie sklep LIDL.

Czekamy z utęsknieniem na wiosnę. Oby sprawiła ona wysyp nowych inwestycji oraz sprawiła, że te, które już się rozpoczęły będą przebiegały o wiele sprawniej.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Kaliska Straż Miejska z nowym komendantem – kto nim został?

7 grudnia 2021

Z końcem tego roku nastąpi zmiana na najwyższym stanowisku w...

czytaj więcej»

Świąteczne Spotkanie z Tradycją w Brzezinach

6 grudnia 2021

Już po raz osiemnasty w świątecznej atmosferze spotkali się przedstawiciele...

czytaj więcej»

Kaliskie Linie Autobusowe ruszyły z mikołajkową akcją

6 grudnia 2021

Kaliski przewoźnik kolejny już raz przygotował dla swoich pasażerów mikołajkowe...

czytaj więcej»

NIK zdecydowała się zawitać do ratusza – powodem remont gabinetu prezydenta

6 grudnia 2021

Po kilku miesięcznej przerwie powraca temat remontu m.in. gabinetu prezydenta...

czytaj więcej»

Villa Calisia zamknięta dla interesantów

6 grudnia 2021

Dodaj tu swój tekst W związku z zarządzeniem Prezydenta Miasta...

czytaj więcej»

Zespół Szkół Samochodowych wzbogacił się o nowe auto

6 grudnia 2021

Zespół Szkół Samochodowych wzbogacił się o nowy samochód, który będzie...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter