Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour

Inwestycyjne podsumowanie marca

Marzec przyniósł nam trochę „odwilży w inwestycjach” i po zimowym przestoju mogliśmy zaobserwować jak ekipy budowlane wracają na place budowy. Czy jednak stać je na więcej? Czy Wy także czekacie na przyspieszenie prowadzonych prac i start kolejnych? A może już teraz można określić Kalisz jako wielki plac budowy?

Przebudowa Głównego Rynku, obwodnica Kalisza, remont Dobrzeckiej i przedłużenie Szlaku Bursztynowego. Niestety, te i inne kluczowe inwestycje, nadal są w zakładce „planowane” i w tym podsumowaniu o nich nie przeczytamy. Czy uda nam się opisać przynajmniej część z nich w tym roku? Pomijając to, ten miesiąc nie zaskoczył nas niczym spektakularnym. Głównie są to inwestycje rozpoczęte (niektóre latem zeszłego roku!) i nadal niedokończone. Co się wydarzyło w trzecim miesiącu 2021 roku?

Co nowego?

Marzec nie zaskoczył nas niczym spektakularnym, nie oznacza to jednak, że nie pojawiły się żadne „przebiśniegi”.

Przy ul. Asnyka, na terenie za kamienicą z numerem 3, uporządkowano teren. Udało nam się dowiedzieć, że firma Antczak jest właścicielem działki i jest we wstępnej fazie projektowej inwestycji, która ma się tam pojawić. W niedalekiej odległości, bo na Lipowej 32-34, także znajdziemy uporządkowany teren po wyburzonej kamienicy. Niestety nie udało dotrzeć nam się do właściciela bądź inwestora.

Z początkiem marca z krajobrazu Kalisza zaczęła znikać Poliklinika. W jej miejscu pojawić mają się garaże, parkingi i myjnie dla Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Ul. Kordeckiego nie będzie już nigdy taka sama.

Inwestycje drogowe

Jest lepiej niż w poprzednich miesiącach, ale intensywność prac pozostawia wiele do życzenia.

Odcinek ul. Śródmiejskie od Rogatki do mostu Kamiennego to głównie prace przy chodnikach i zatokach parkingowych. Tutaj poza intensywnością prac, „doczepić” można się do jakości. Płyty ułożone są krzywo, szpary widoczne z daleka. Oczywiście wszystko jest do naprawienia, szkoda tylko zmarnowanego czasu… Krok milowy ma nastąpić w kwietniu, kiedy to ma zacząć się budowa kolektora deszczowego. Zobaczymy czy tym razem nie będzie przesunięć i kolizji.

Za mostem zaczynają się woonerfy. Prace zdecydowanie idą sprawniej niż na początku inwestycji. Przebudowa Śródmiejskiej dotarła już do Głównego Rynku, zaczęły pojawiać się nowe latarnie. Zarysy bramy Wrocławskiej nadal nie mają spoin, przez co kamienie i cegły ulegają częstym zniszczeniom. Na bardziej zaawansowanym poziomie jest Zamkowa. Ta praktycznie jest ukończona. Ulica jest przejezdna, chodniki ukończone, latarnie stoją i świecą. Usunięto także uskok bruku, który przez pewien czas był przy skrzyżowaniu z Grodzką. Pozostało podłączenie spustów rynnowych, wykończenie krat i to na co czeka wielu – czyli zieleń. Nadal nikt jasno nie powiedział, gdzie się ona pojawi i w jakiej formie. Na Piskorzewskiej zarys murów nadal czeka na dokończenie…

Rondo Honorowych Dawców Krwi na ostatniej prostej. Może nie do końca to określenie pasuje do skrzyżowania o ruchu okrężnym, ale widomo o co chodzi… Do położenia została ostatnia warstwa ścieralna od strony osiedla Dobrzec (co ma mieć miejsce na dniach) i sprawy kosmetyczne jak np. malowanie pasów. A miało być gotowe w październiku, przypomnijmy.

W niedalekim sąsiedztwie, bo przy ryneczku na Dobrzecu, prace przy drodze osiedlowej także przeciągają się i,  mówiąc kolokwialnie, końca nie widać. Po stronie nowych budynków Spółdzielni gotowe są już chodniki i zatoki parkingowe, położona jest warstwa bitumiczna. Ekipa zaczęła prace na drugim pasie. Patrząc na postępy, utrzymują tempo dotychczasowych prac.

Częstochowska została ruszona pełną mocą. Chyba szybko wyczerpały się akumulatory, bo kolejne dni marca nie przynosiły mocno widocznych efektów. Prawy pas (patrząc od ronda Ptolemeusza) ma zdjęte warstwy bitumiczne, rozebrane są też chodniki. Prace trwają przy budowie infrastruktury podziemnej.

Na razie, bez większych utrudnień w ruchu, drogowcy działają także na Rajskowskiej. Tutaj przed mieszkańcami dopiero najgorsze – etap z zamknięciem mostu po świętach Wielkanocnych.

Pozytywne informacje natomiast z Ogrodowej. Malowanie pasów i wykończenie studzienek powinny zakończyć prace. Mieszkańcy mogą już korzystać z nowej jezdni, chodników i parkingów. Narzekać można jedynie na małą ilość zieleni jak na ulicę, która nawiązuje do ogrodów…

Inwestycje mieszkaniowe

Budynek A osiągnął swoją ostateczną wysokość, budynek B jest minimalnie w tyle. Tym samym pierwszy etap Osiedla Krajobrazowego przechodzi w kolejną fazę.

Swoje zaplanowane, wszystkie piętra mają także bloki nr 5 i 6 na Wzgórzach Kalisza. Piąty ma zamontowane także już okna. Rozpoczęły się prace we wcześniej przygotowanych miejscach, przy blokach 7 i 8 po drugiej stronie ulicy Owsianej.

Z ziemi „wyrósł” blok przy Poznańskiej 30, a dokładnie – parter budynku.

Rozpoczęto przygotowania i wzmacnianie gruntu przy ul. Dobrzeckiej, gdzie planowane są kolejne kilkupiętrowe bloki.

Nieprzerwanie prace trwają przy Łódzkiej 7. Apartamentowiec jest „o krok do przodu” przed przyuliczną kamienicą. Prace przy dwóch budynkach posuwają się systematycznie do przodu.

Na Legionów, pod nr 40, prace przy nowym budynku skoncentrowane są jeszcze poniżej poziomu gruntu. Nie mało betonu już tam się polało i widać ściany w przyszłym garażu podziemnym. Robotnicy dzielnie działają także w kamienicy, która zostanie odrestaurowana.

Nietypowa sytuacja nastąpiła „Między Mostami”. Z przyczyn oficjalnie nam nieznanych, rozebrany został, wykonany wcześniej strop, nad parterem budynku. Zamurowano także otwory okienne i drzwiowe oraz podniesiono wysokość ścian. Część budynku, która jeszcze do niedawna, wydawać by się mogło, będzie równa z poziomem ziemi – zaczęto zasypywać, podnosząc tym samym poziom ziemi na działce.

Na koniec Nowy Korczak – całe osiedle, każdy budynek jest już biało-zielony. Z zewnątrz inwestycja wygląda na zakończoną.

Inne inwestycje

Podobnie jak w lutym, tak i teraz, praca przy Halfenie i Panattoni Park Kalisz wre. Spore zmiany widać również na rozpoczętej miesiąc temu budowie LIDLa przy Stawiszyńskiej.

Pozytywnym zaskoczeniem są prace na Plantach. Chyba pierwszy raz od początku prac widać większe zaangażowanie pracowników. Trwa czyszczenie pomnika Adama Asnyka, na ścieżkach pojawia się granit, wykańczane są tereny biologicznie czynne – dosadzane są rośliny, ziemia przykrywana jest czarną włókniną. Wreszcie możemy zobaczyć zarys zieleńca i wyobrazić sobie efekt końcowy, który ma być już gotowy z końcem maja.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze