Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Inwestycyjny październik na mapie Kalisza

Modernizacje dróg i nowo planowane arterie. Tematy, które elektryzują zmotoryzowanych kierowców, nadal są najważniejszymi zagadnieniami inwestycyjnymi, które mają miejsce na mapie Kalisza. Oprócz infrastruktury drogowej, dużo dzieje się także w kwestii budownictwa mieszkaniowego. Ponadto przeprowadzka czeka pracowników dwóch wydziałów Urzędu Miejskiego, natomiast mieszkańcy Majkowa i okolic zyskali nowe miejsce do robienia codziennych zakupów.

Temat modernizacji kaliskich ulic i dróg nie schodzi z pierwszych miejsc od kilku miesięcy w kwestii prowadzonych inwestycji. Nie ma co się dziwić, dawno nasze miasto nie było świadkiem takiego natężenia remontów, szczególnie na najważniejszych szlakach komunikacyjnych.

Dojeżdżający do ścisłego centrum nadal muszą się liczyć z brakiem przejezdności ulicy Śródmiejskiej, która na odcinku Pułaskiego do Mostu Kamiennego przechodzi już ostatnie prace. Na wysokości Złotego Rogu droga zyskała już asfaltowy dywanik, zatoka autobusowa wypełniana jest nawierzchnią z kamienia, natomiast chodniki uzupełniane są o płyty. Na pozostałym odcinku kładzione są krawężniki. Inwestycja miała zakończyć się wraz z końcem września, kolejnym terminem był 18 października. W najbliższych dniach planowane jest układanie warstwy asfaltu na całej długości od Rogatki do Złotego Rogu. Oby były to ostatnie większe działania na tej prowadzącej do ścisłego centrum ulicy.


Zadziwiająco sprawnie idą natomiast prace przy modernizacji Alei Wojska Polskiego na odcinku od Kościuszki do Majkowskiej. Remont fragmentu jednej z najważniejszych kaliskich arterii rozpoczął się pod koniec sierpnia od zamknięcia i przebudowy dwupasmowej jezdni prowadzącej w stronę centrum. Wraz z przebudową drogi, budowany jest także ciąg pieszo-rowerowy. Prace przeniosły się już na drugą jednię, prowadzącą od centrum w stronę Ronda Westerplatte. W porównaniu do innych remontów, w tym przypadku kierowcy nie mają za wiele do narzekania. Sprawność prac oraz zachowanie dwukierunkowego ruchu na pewno podbudowuje nieco ich wiarę w kaliskie inwestycje.

Niestety zbyt pozytywnie być nie może. Na pewno takich odczuć nie mają kierowcy, którzy codziennie dojeżdżają do Kalisza z okolic miejscowości Szałe, Godziesz czy Ołoboku. Tuż za cmentarzem na Zagorzynku muszą skierować swoje pojazdy na ulice Budowalnych i Polną, gdyż ulica Częstochowska nadal nie jest przejezdna. Zamiast ruchu samochodów, nadal najczęściej z pojazdów obserwujemy tam koparki. Stan ten nie zmienia się od przeszło kilku miesięcy. Na niektórych fragmentach powstały jedynie chodniki. Całość jednak jest daleka od ukończenia. Całe szczęście, że pogoda w Dzień Wszystkich Świętych zachęcała do spacerów i na cmentarz na Zagorzynku można było się dostać na własnych nogach.

Omawiany wyżej remont ulicy Częstochowskiej jest częścią większego projektu jakim jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 450 w Kaliszu. Obejmuje ona także odcinek Nowego Światu od Ronda Ptolemeusza do skrzyżowania z Legionów i Handlową. I tutaj roboty drogowe posuwają się nad wyraz sprawnie. Na dwóch pasach tego odcinka prowadzącego w stronę Rogatki ułożona jest już warstwa asfaltu, budowane są także chodniki.

Trasa Bursztynowa, budowana odcinkami w latach 1999-2005 i 2007-2010, doczeka się kolejnego fragmentu. Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu ogłosił przetarg na wykonanie prac budowanych dotyczących pierwszego etapu tej inwestycji – połączenia ulicy Łódzkiej ze Żwirki i Wigury. Droga zostanie wybudowana jako dwujezdniowa z pasem zieleni pośrodku. Wzdłuż niej poprowadzone zostaną ciągi pieszo-rowerowe oraz zatoki dla autobusów. Inwestycja ta docelowo ma połączyć ulicę Łódzką ze Stawiszyńską, tworząc wokół centrum Kalisza obwodnicę śródmiejską.

Nie samymi drogami miasto żyje, na pewno nie wszyscy mieszkańcy. Sporo dzieje się także w kwestii budownictwa mieszkaniowego. Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło właśnie budowę dwóch czterokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych przy ulicy Stawiszyńskiej 4. Powierzchnia użytkowa mieszkań ma wynieść 1563,12 metrów kwadratowych, składać się na nią będzie 28 dwu- i trzypokojowych mieszkań o powierzchni 43 i 59 m2. Na parterze będą mieściły się lokale dostosowane do osób niepełnosprawnych. Na terenie inwestycji będzie mieścił się plac zabaw, parking oraz zieleń. Wykonawcą budynków została Firma Budowlana Antczak.

Pewne zmiany zajdą także w kaliskim magistracie. Oprócz urzędu przy Kościuszki, Ratuszu, Villi Calisia i Dworca Kolejowego, wydziału Urzędu Miasta zagoszczą także na ulicy Jasnej, w budynku dawnego komisariatu Policji. Zostaną tam przeniesione wydziały geodezji i kartografii oraz edukacji.

[? Justyna Łukasik]

Pamiętacie jeszcze w Kaliszu boom na markety i sklepy wielopowierzchniowe? Na przestrzeni ostatnich lat ustał on co nieco, jednak w mieście nadal przybywają dyskonty spożywcze. Właśnie takim sklepem mogą pochwalić się mieszkańcy Majkowa, gdzie przy ulicy Stawiszyńskiej został otwarty czwarty już w naszym mieście sklep niemieckiej marki Lidl.

Co nas czeka w listopadzie? Miejmy nadzieję, że zakończą się prace w centrum, że widoczne będzie znaczne posunięcie się prac związanych z ulicą Częstochowską. Dużo dzieje się także na terenach inwestycyjnych na Dobrzecu, gdzie poszczególne hale zostają wykańczane i przekazywane odbiorcom. Jedno jest pewne, na pewno nie będzie nudno. Oby tylko w tym pozytywnym dla wszystkich mieszkańców kontekście.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze