Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Apelują o udział kaliszan w tworzeniu Izby Muzealnej Służby Więziennej

16 lutego na terenie byłego Zakładu Karnego w Kaliszu odbyła się konferencja poświęcona powstaniu Izby Muzealnej Służby Więziennej. Jej organizatorem była Fundacja Rozwoju SWWS, działająca przy Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości oraz włodarze miasta Kalisza, popierający ideę inicjatywy.

Izba Muzealna Służby Więziennej umiejscowiona będzie w Zakładzie Karnym, funkcjonującym w latach 1846 -2015, stanowiącym jednocześnie jedno z najstarszych więzień w Polsce, od początku swojego istnienia przeznaczonym jako Zakład Karny. Będzie miała na celu ukazanie historii więziennictwa polskiego na przestrzeni XIX i XX wieku. Inicjatorem jej powstania jest Generał dr Marcin Strzelec – Rektor-Komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Do utworzenia Izby powołany został specjalny zespół, którego celem jest opracowanie koncepcji oraz planu działania tego miejsca. Pomieszczenia Izby docelowo przeznaczone zostaną do realizacji szeroko rozumianych programów profilaktyczno-edukacyjnych, realizowanych na podstawie podpisanych porozumień wraz z przedstawicielami podmiotów zewnętrznych, organizacji, instytucji oraz placówek edukacyjnych i osób wyrażających chęć poznania historii służby.

Podczas konferencji, doktor nauk humanistycznych, Bartosz Kułan napomniał, że wyraża nadzieję, iż to miejsce związane będzie nie tylko z historią lokalną, ale także ogólnopolską, aby przez historię mikroregionalną ukazana została także historia polskiego więziennictwa. Ponadto wspomniał o funkcji kształtującej dla funkcjonariuszy, którzy uczą się w SWWS, by było to miejsce w którym eksponowane zostaną postawy chlubne, szczególnie etosu przedwojennej straży więziennej. Zainicjowana została ogólnopolska akcja zbierania pamiątek, wspomnień, świadectw dowodzących heroizmu i dramatów, jakich doświadczać musieli Polacy na przestrzeni dwóch ostatnich wieków. Akcja ta jest akcją ogólnopolską, ponieważ również dyrektorzy Zakładów Karnych zostali o niej poinformowani i również będą przesyłać różnego typu pamiątki, artefakty, mówiące o historii polskiego więziennictwa i penitencjaryzmu.


Bardzo dziękuję – przede wszystkim pomysłodawcom, bo Izba Muzealna Więziennictwa Polskiego dotycząca przełomu XIX i XX wieku to kolejny jakże ważny element. Nie chodzi tylko o kulturę, ale także o miejsce na mapie kaliskiej turystyki. Wierzę, że w tym historycznym miejscu będzie można zobaczyć wiele i dowiedzieć się o więziennictwie, nie tylko kaliskim, ale także w Polsce. Zachęcam mieszkańców Kalisza, ale także innych, którzy kiedyś spotkali się na drodze tego więzienia do przekazywania listów, dzieł artystycznych, rzemieślniczych…

Grzegorz Kulawinek, Wiceprezydent Kalisza

W zainteresowaniu Izby Muzealnej Służby Więziennej znajdują się zwłaszcza przedmioty codziennego użytku, fotografie, dokumenty, pocztówki, listy oraz pamiętniki, prasa – jak również elementy ubioru, uzbrojenia, a także wyposażenia SW. Zabytkowe urządzenia, wyroby rzemieślnicze oraz artystyczne, świadczące o historii polskiej kultury, zachodzących przemianach na polu gospodarczym i społecznym. Szczególne znaczenie mają także przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – tak w 1918 r., jak i w 1989 r. Udostępnione pamiątki wchodzić będą w skład tworzącej się kolekcji, część z nich trafi także na wystawę stałą do Sali Tradycji Służby Więziennej mieszczącej się na Kampusie Mundurowym Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu. Izba Muzealna z siedzibą w Szczypiornie zostanie odnowiona i zagospodarowana z myślą o studentach oraz historii formacji służby więziennej.

Mieszkańcy i wszyscy zainteresowani liczyć mogą na odwiedziny w Zakładzie, podobnie jak miało to miejsce pół roku temu, w trwającą wtedy Noc Muzeów. Organizatorzy zapewniają, że podobna akcja odbędzie się po raz kolejny, prawdopodobnie już z angażem studentów SWWS występujących w mundurach z czasów dwudziestolecia międzywojennego.

Po konferencji dziennikarze mieli okazje odwiedzenia byłych murów więziennych, usłyszenia anegdot z historii kaliskiego więzienia, jak również przejścia się spacerniakiem, z którego sceny buntu i bijatyk obejrzeć będzie można na wielkim ekranie już w niedzielę podczas prapremiery filmu „Mój dług”.


Przekazanie lub udostępnianie świadectw przeszłości jest możliwe po wcześniejszym skontaktowaniu się i umówieniu z pracownikami Izby Muzealnej Służby Więziennej w Kaliszu – por. Andrzejem Gałdusińskim pod numerem 500 215 228 lub z koordynatorem Akcji zbierania pamiątek – dr Bartoszem Kułanem pod numerem 692 249 759 lub za pośrednictwem maila: promocja@swws.edu.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze