Jak kiedyś wyglądały zaproszenia na Sylwestra? Zobaczcie sami!
Sylwester dla wielu osób jest szczególnym dniem. Dla jednych to czas zamknięcia pewnego rozdziału życia i składania noworocznych postanowień, że nadchodzący rok będzie „moim rokiem”. Inni natomiast podchodzą do tego dnia z wdzięcznością. Jedno jednak pozostaje niezmienne – nie ma nic lepszego niż zakończenie roku w gronie znajomych. Jak zatem kiedyś zapraszano na sylwestrowe potańcówki?
1894 – Bal Towarzystwa Muzycznego
W końcu XIX wieku sylwester w Kaliszu miał wyrafinowany, artystyczny charakter. Jak donosi „Gazeta Kaliska” z 12 grudnia 1894 roku, Towarzystwo Muzyczne w Kaliszu organizowało wigilijny bal noworoczny dla swoich członków, ich rodzin oraz zaproszonych gości. Obowiązki gospodarzy pełnili lutniści, co wskazywało na iście muzyczny charakter wydarzenia.
1948 – Powojenna rzeczywistość
Po wojnie zabawy sylwestrowe w Kaliszu przybrały bardziej masowy charakter. „Kurier Kaliski” z 29 grudnia 1948 roku informuje o dwóch wydarzeniach. Pierwsze z nich to bal sylwestrowy organizowany przez Zarząd Związku Zawodowego Pracowników Spółdzielczych. Impreza rozpoczynała się o godzinie 21 i odbywała się w sali przy ul. Górnośląskiej 12. Dwa dni później, 2 stycznia 1949 roku, zorganizowano „choinkę” dla dzieci pracowników.
Tego samego dnia w innym zakątku miasta Koło Prelegentów przy Państwowych Zakładach Samochodowych nr 8 organizowało swoją sylwestrową zabawę. Według zapowiedzi, gości czekały liczne niespodzianki, a oprawę muzyczną zapewniała orkiestra. Z ogłoszenia dowiadujemy się nawet, że dojazd na miejsce zapewniono z przystanku przed teatrem!
1975 – Oficjalny bal w Kaliszu
Przenosząc się o kilka dekad naprzód, trafiamy na zaproszenie z 1975 roku. Urząd Wojewódzki w Kaliszu zapraszał wówczas na bal sylwestrowy w sali koncertowej Państwowych Szkół Muzycznych. Na elegancko zaprojektowanym zaproszeniu widniała informacja o godzinie rozpoczęcia: 21:00. Styl i treść tego zaproszenia oddają ducha tamtych czasów.
Patrząc na zaproszenia i ogłoszenia z tamtych lat, widać, jak zmieniały się zarówno formy celebracji, jak i same dokumenty. W XIX wieku były to wydarzenia elitarne, w XX wieku bardziej otwarte, a w czasach PRL-u nabierały oficjalnego charakteru. Dziś, patrząc na te pamiątki zdecydowanie możemy poczuć atmosferę minionych sylwestrów!
Materiały, zdjęcia: Archiwum Państwowe w Kaliszu