reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Jak postępują prace na Głównym Rynku?

Początkowo prace miały przebiegać etapami, jednak cały teren wokół Ratusza zamienił się w jeden wielki plac budowy. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza Eskan Darwich w interpelacji pyta o postępy prac oraz o ulgi dla prowadzących działalność przy Głównym Rynku.

Zapytania o aktualny stan prac oraz o ulgi dla przedsiębiorców prowadzących działalność, z racji wprowadzonych ograniczeń przy Głównym Rynku, wystosował w interpelacji z dnia 17 października Wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza Eskan Darwich.

W odpowiedzi otrzymanej 27 października Prezydent Miasta Kalisza informuje, że podczas realizacji robót budowlanych związanych z budową zbiornika retencyjnego natrafiono na kolidujące wykopaliska architektoniczne. Były to fragmenty murów kamienic pochodzących, jak się przypuszcza, z XIX wieku oraz dwie studnie. Przebieg prac archeologicznych zostanie przedstawiony w sprawozdaniu przekazanym po zrealizowaniu całości umowy. Prace w rejonie tego zbiornika retencyjnego zostały wstrzymane, został także nałożony obowiązek wykonania badań architektonicznych. Trwający proces restrukturyzacji firmy odpowiadającej za wykonanie inwestycji nie wpływa na jej przebieg – prace realizowane są zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z konserwatorem zabytków. W kwestii ulg w podatku od nieruchomości istnieje możliwość wystąpienia do Prezydenta Kalisza z indywidualnym wnioskiem o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego. Ma to miejsce w oparciu o art. 67a i 67b Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z póź. zm.).

„Rewitalizacja centrum miasta Kalisza – poprawa stanu układu komunikacyjnego. Przebudowa Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej” – taką nazwę nosi zadanie polegające na przebudowie Głównego Rynku oraz odchodzącej od niej ulicy Kanonickiej. Sama historia tej inwestycji sięga lipca 2019 roku, kiedy to ogłoszono organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania tego fragmentu kaliskiej starówki. Zwyciężył wówczas projekt architekta Romana Rutkowskiego, który po modyfikacjach będących efektem licznych dyskusji, został zaprezentowany 16 września 2020 roku. Tego dnia odbyło się otwarte posiedzenie Komitetu Rewitalizacji. Plany zakładały rozpoczęcie prac w 2021 roku i zakończenie ich do końca 2023 roku.

15 listopada zeszłego roku ogłoszono pierwszy przetarg, który ze względu na cenę został unieważniony. Powodem stały się koszty, które o ponad 5 mln złotych przekraczały kwotę zakładaną przez miasto. 22 stycznia br. ogłoszono nowy przetarg, w którym wystartowała jedynie firma ETP S.A. Z Katowic. To ona także została wykonawcą całej przebudowy, której koszt oszacowała na 19.688.521,21 zł. W maju br. rozpoczęto pierwsze prace na Głównym Rynku.

źródło: kalisz.esesja.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze