Baner AWS
2-Latarnik-1200x200-Zyczenia-Wielkanocne-Uniwersytet-Kaliski-baner-2024
Baner AWS
Baner 3D
Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
baner_GM

Jak przebiega proces uzyskania uprawnień spawalniczych UDT?

Zamierzasz pracować na stanowisku spawacza? W takim przypadku musisz otrzymać odpowiednie uprawnienia spawalnicze, które są podstawa do ubiegania się o pracę w tym zawodzie. Jak można je otrzymać? Wyjaśniamy!

Jak otrzymać uprawnienia spawalnicze UDT?

Żeby można było otrzymać uprawnienia spawalnicze UDT, czyli nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego, konieczne jest przede wszystkim zapisanie się na szkolenie dla spawaczy.

Po takim szkoleniu można przystąpić do egzaminu na spawacza. Gdy zostanie on zaliczony bez problemów, w takim przypadku można otrzymać zaświadczenie kwalifikacyjne, czyli uprawnienia.

Ośrodki zajmujące się organizacją szkoleń spawalniczych oferują je w różnych wariantach pod kątem rodzaju spawania. W takim przypadku można wybrać taką technikę, która będzie odpowiadała wymaganiom kandydata, na przykład można zdecydować się na spawanie MIG i MAG czy też na spawanie TIG. Warto również podkreślić, że można zdecydować się na szkolenia łączące różne rodzaje technik spawalniczych.

Jak wygląda egzamin na spawacza?

Egzamin na spawacza sprawdza zdolność kandydata do prawidłowego oraz bezpiecznego prowadzenia procesów spawalniczych w zależności od rodzaju techniki spawalniczej.

Egzamin tego typu obejmuje zarówno część pisemną, jak i praktyczną. Część pisemna sprawdza wiedzę spawacza, między innymi dotyczącą technik spawania, procedur bezpieczeństwa i terminologii używanej w branży. Część praktyczna zazwyczaj wymaga od kandydata zademonstrowania umiejętności spawania różnych materiałów w zależności od konkretnej techniki.

Warto wskazać, że egzaminy spawalnicze odbywają się w ośrodkach prowadzących szkolenia, dlatego też nie ma potrzeby udawania się w inne miejsce, aby podejść do egzaminu.

Czy uprawnienia spawalnicze wymagają odnawiania?

Obecnie uprawnienia spawalnicze UDT nie są już bezterminowe, dlatego też konieczne jest ich odnawianie.

Czas ważności tego typu uprawnień zależny jest przede wszystkim od rodzaju spawanego materiału. W przypadku spawania stali to 3 lata, natomiast wtedy, gdy spawacz pracuje z materiałami, takimi jak miedź, nikiel, aluminium czy tytan, musi on odnawiać swoje uprawnienia co 2 lata. Warto zatem pamiętać o tych datach.

Więcej informacji dotyczących oferty ośrodków prowadzących szkolenia spawalnicze można obecnie uzyskać w internecie. Na ich stronach internetowych można sprawdzić dokładne dane dotyczące aktualnie prowadzonych szkoleń, ich kosztów, miejsc i czasu prowadzenia. Na szkolenia można również zapisać się za pośrednictwem internetu.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze