Jak przygotować samochód na zimę?
Nadchodzący okres zimowy to czas, kiedy szczególnie zwracamy uwagę na stan naszych pojazdów. Niskie temperatury, opady śniegu, zlodowacenia. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jak przygotować swój pojazd na trudy tego okresu?
Zadbanie o zewnętrze samochodu
Woskowanie to najprostszy sposób na zabezpieczenie nadwozia. Nie tylko gwarantuje ładny wygląd podczas niesprzyjającej pogody, chroni przede wszystkim lakier przed rozsypaną na drogach solą.
Sam wosk nie wystarczy, o lakier należy dbać kompleksowo. Pamiętać trzeba o regularnym myciu auta. Najskuteczniejszym sposobem jest ręczne mycie. Auto nie jest narażone na działanie chemii stosowanej w myjniach bezdotykowych, która może przynieść odwrotny od oczekiwanego efekt.
Zadbanie o płyny
Podstawową zasadą podczas przygotować auta do jazdy zimą jest zadbanie o płyny eksploatacyjne. Wszystkie powinny być dokładnie sprawdzone. Kilka potrzebnych wskazówek:
– należy unikać najtańszych rodzajów płynów do spryskiwaczy, ponieważ mogą one zaszkodzić karoserii
– należy sprawdzić i ewentualnie wymienić olej, ponieważ zużyty gorzej chroni silnik przed zatarciem oraz utrudnia rozruch. Przy niskich temperaturach lepiej sprawdzi się olej o niskiej lepkości (należy upewnić się jednak, czy taki olej jest dopuszczony przez producenta samochodu
Uszczelki
Aby oszczędzić sobie nerwów tuż przed jazdą, należy zadbać również o drzwi wejściowe do samochodu. Gumowe elementy samochodu, a takimi są uszczelki w drzwiach, należy odpowiednio zabezpieczyć. Wyczyszczoną oraz osuszoną powierzchnię należy pokryć warstwą ochronną. Można użyć do tego wazeliny, która jednak nie jest najlepszym do tego środkiem – nie jest wchłaniania przez uszczelkę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego smaru do uszczelek samochodowych, który należy stosować przez cały rok.
Oświetlenie
Należy sprawdzić sprawność wszystkich żarówek w pojeździe. Wymienić trzeba nie tylko przepalone, ale także te słabo świecące. W celu ustawienia ich prawidłowego kąta padania należy także odwiedzić diagnostę.
Hamulce i układ paliwowy
Płyn hamulcowy powinien być wymieniany co 2 lata. Ma on właściwości higroskopijne – z czasem zacznie wchłaniać wodę. Podczas pobytu samochodu w serwisie sprawdzić, czy nie ma występują rozbieżności pomiędzy siłą hamowania poszczególnych kół.
Co około 40 tys. kilometrów zalecana jest wymiana filtra paliwa. Do samego przeczyszczenia układu paliwowego wykorzystuje się specjalne dodatki do benzyny. W przypadku samochodów diesla stosuje się uszlachetniacz, który zabezpiecza przed wytrąceniem się parafiny z oleju napędowego w niskich temperaturach.
Akumulator
Niskie temperatury nie są najlepszym sprzymierzeńcem akumulatorów – przy temperaturze poniżej zera sprawność spada o 20%, natomiast przy 20 stopniach mrozu może być to już tylko 50%. Akumulatora nie należy doprowadzać do całkowitego rozładowania. Jeżeli nie korzystamy z samochodu zbyt często, warto jest wymontować akumulator i trzymać go w suchym i ciepłym miejscu. Znacznie ogranicza to zjawisko samoczynnego rozładowywania, płyny akumulatora nie ulegają także zasiarczeniu.
Wymiana opon
Jedną z pierwszych myśli kierowców przed nadchodzącą zimą jest wymiana opon. Opony zimowe od letnich różnią się konstrukcji – wykonane są z miękkiej mieszkanki gumy, która sprawia, że lepiej trzymają się one mokrej oraz zaśnieżonej nawierzchni. W zimowych oponach zupełnie inny jest także kształt oraz rodzaj bieżnika. Specjalne kanały i rowki lepiej odprowadzają wodę, błoto oraz śnieg. Dodatkowo umożliwiają one wjazd na ośnieżoną drogę o nachyleniu do 13%. Znacznie skracają również drogę hamowania.
Jeżeli planujemy wyjazd w góry, to dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w łańcuchy śniegowe. Ułatwiają one poruszanie się po ciężkim terenie.
Mimo grudnia i nie najlepszych warunków pogodowych, na tę chwilę w stacjach kontroli pojazdu nie odnotowano zwiększonego ruchu:
„Póki co nie zauważyliśmy zwiększonej ilości wizyt celem sprawdzenia stanu samochodów” – usłyszeliśmy w jednej z kaliskich Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów