Jak WORD wspiera bezpieczeństwo ruchu drogowego?

Młodym ludziom bez wątpienia Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) kojarzy się z pierwszym stresującym egzaminem w życiu – egzaminem na prawo jazdy. Jednak WORD to nie tylko egzaminy, szkolenia czy kursy, ale także instytucja, która aktywnie wspiera bezpieczeństwo w naszym regionie. W jaki sposób kaliski WORD wspiera bezpieczeństwo ruchu drogowego?

W naszym zestawieniu dotyczącym budżetu Województwa Wielkopolskiego wspomnieliśmy o Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kaliszu, podlegającym Urzędowi Marszałkowskiemu. W przeciwieństwie do innych instytucji marszałkowskich (np. kulturalnych) jest to instytucja samofinansująca, dzięki czemu nie pobiera dotacji z tego Urzędu. Prowadząc rozbudowaną działalność w zakresie przeprowadzania egzaminów, szkoleń (m.in. dla kierowców zawodowych, uzupełniających, zmniejszających liczbę punktów karnych dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego), kursów z kierowania ruchem uzyskuje środki, z których część przeznaczona jest na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak powiedział Latarnikowi Kaliskiemu Dyrektor kaliskiego Ośrodka, Sławomir Chrzanowski, WORD w Kaliszu, podobnie jak cztery pozostałe ośrodki w Wielkopolsce, kładą duży akcent na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i na ten cel uwzględnia środki w swoim budżecie od kilkunastu lat.

Środki przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego są przygotowywane w Kaliszu, jednak podlegają akceptacji w Poznaniu. Zajmuje się tym Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jak stanowi Prawo o ruchu drogowym, organ ten działa przy marszałku województwa jako wojewódzki zespół koordynacyjny w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na czele wielkopolskiej Rady stoi Marszałek Marek Woźniak, a jego zastępcami są wojewoda (aktualnie jest nim Michał Zieliński) oraz Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji, Nadinspektor Piotr Mąka. W składzie organu są również przedstawiciele służb, samorządowcy oraz dyrektorzy wielkopolskich WORD-ów.

Mimo pandemii, w roku 2020 wielkopolskie Ośrodki przeznaczyły około pół miliona złotych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym około 50 tys. zł stanowiły wydatki na ten cel zrealizowane przez kaliski WORD.

Trzeba powiedzieć, że rok 2020 był trudny, bowiem w wyniku pandemii COVID-19 WORD przez 3 miesiące nie pracował, a dodatkowo nie odbywały się z tego powodu  konkursy dotyczących ruchu drogowego, turnieje motoryzacyjne; to wszystko spowodowało, że oczywiście tych środków było mniej niż w poprzednich latach. – podkreślił S. Chrzanowski.

Na co przeznaczone są środki? Dyrektor Chrzanowski podkreśla, że w swoich działaniach kaliski WORD skupia się na wsparciu niechronionych uczestników ruchu drogowego. – Są to dzieci, młodzież, doposażamy szkoły w zestawy multimedialne z oprogramowaniem dot. ruchu drogowego, zakupujemy znaki drogowe, elementy odblaskowe, które mają chronić naszych najmłodszych. Dodatkowo też silny akcent kładziemy na jednostki uczestniczące w ruchu drogowym: Państwową oraz Ochotniczą Straż Pożarną, a także jednostki policji.

Wśród ważnych wydatków dla strażaków-ochotników warto zaznaczyć zakup 20  sztuk parawanów zabezpieczających miejsca wypadku. Mają służyć przede wszystkim wyraźnemu oznakowaniu i szybkiemu zabezpieczeniu terenu akcji, a także ochrona przed dostępem w te miejsca niepowołanych osób. Parawany służą do ochrony prywatności poszkodowanych w wypadkach, a ich ważną zaletą jest łatwy montaż i demontaż.

Jakie plany ma kaliski WORD w omawianym zakresie na obecny rok?

Jeśli idzie o rok 2021, to jesteśmy pełni optymizmu, że będziemy mogli po prostu pracować. Wierzę, że jednostki takie jak WORD nie będą zamykane, biorąc pod uwagę obowiązujący cały czas reżim sanitarny. Dlatego ten fundusz na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego jest zwiększony, mamy też nadzieję, że będą odbywały się turnieje i konkursy dla młodzieży, właśnie o tematyce z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego, dlatego też nasz budżet w tym zakresie wynosi 200 tys. zł, a wszystkich WORD-ów w całej Wielkopolsce przekracza milion złotych. – podsumowuje Dyrektor Sławomir Chrzanowski.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter