Jak zostać rodziną zastępczą?

30 maja przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Wiele dzieci, które straciły możliwość wychowania się we własnych rodzinach, wciąż czeka na ciepły, pełen miłości, dom. W Kaliszu mamy obecnie 152 rodziny zastępcze oraz 6 rodzinnych domów dziecka. Łącznie w rodzinnej pieczy zastępczej znajduje się 251 dzieci.

Kto może zostać rodziną zastępczą?

Rodzinna piecza zastępcza może być powierzona zarówno osobom samotnym, jak i tym, które pozostają w związku małżeńskim. Kandydaci muszą spełniać szereg wymagań obejmujących m.in. możliwość zapewnienia odpowiednich warunków bytowych i mieszkaniowych, a także zdolność do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo. Ze szczegółowymi wymaganiami można zapoznać się na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu.

Jak wyglądają formalności?

Aby zostać rodziną zastępczą, należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu. Po wstępnych rozmowach z pracownikami, zapoznaniu z warunkami mieszkaniowymi oraz uzyskaniu diagnozy psychologicznej i pedagogicznej, kandydaci biorą udział w szkoleniu, realizują praktyki w rodzinnej pieczy zastępczej i zinstytucjonalizowanej pieczy zastępczej. Po uzyskaniu świadectwa ukończenia szkolenia otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne uprawniające do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

Niezbędnych informacji udzielają pracownicy zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, tel. 506 162 407, 506 162 419 oraz mops.dprd@mops-kalisz.pl .

Zazwyczaj Dzień Rodzicielstwa Zastępczego stanowił okazję do wspólnego świętowania z rodzinami, jednak pandemia uniemożliwiła organizację takiej formy spotkania. Miasto zaprasza do zapoznania się z życzeniami dyrekcji i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu.

 

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze