baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Jaka przyszłość czeka OKP „Wieża Ciśnień”?

Dwa razy w roku wykonywany jest przegląd dachu oraz powierzchni tynku bezpośrednio pod zadaszeniem Ośrodka Kultury Plastyczej „Wieża Ciśnień”. W kwietniu zeszłego roku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu, nakazał wykonanie prac remontowych do dnia 30 czerwca tego roku. Zapytaliśmy dyrektora obiektu – Piotra Bigorę o to czy i jak przebiega remont .

Ze względu na wyznaczony nieodległy termin wykonania remontu zadaszenia OKP „Wieża Ciśnień”, radny PiS – Leszek Ziąbka napisał interpelację do prezydenta Miasta Kalisza – Krystiana Kinastowskiego. Zawarł w niej prośbę o informację dotyczącą realizacji zadania, zgodnie z nakazem, wydanym przez Konserwatora Zabytków. Prezydent odpowiadając na interpelację radnego poinformował, że powyższe zadanie nie zostało ujęte w planach na rok bieżący.

Mam świadomość, że realizacja prac, tak ze względu na stan pokrycia dachowego, jak i nałożony
na OKP nakaz konserwatorski, powinna zostać podjęta w nieodległej przyszłości.
Obiekt jest własnością Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” im. B. Jareckiego, a zatem
w moim przekonaniu, dyrektor Instytucji winien podjąć stosowne rozmowy z Wojewódzkim
Konserwatorem Zabytków Delegatura w Kaliszu.

Krystian Kinastowski (odpowiedź na interpelację z 18.03.2022)

O komentarz w sprawie remontu poprosiliśmy również dyrektora obiektu – Piotra Bigorę, który poinformował nas, że Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” otrzymał przedłużenie terminu wykonania prac do końca października 2023 r.

Biorąc pod uwagę konsekwencje gospodarcze pandemii i obecnego stanu za wschodnią granicą rozumiem doskonale decyzję Pana Prezydenta Kinastowskiego. Fundusze na ten cel będę próbował zdobywać w MKiDN oraz Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Jestem po rozmowach z osobami z kaliskiego Wydziału Rozwoju Miasta, liczę na ich pomoc i doświadczenie w pisaniu wniosków.

Piotr Bigora – dyrektor OKP „Wieża Ciśnień”

Najbliższy nabór z programu Ochrona Zabytków prowadzonego przez MKiDN odbędzie się w okolicach listopada. Koszt remontu był wyceniony na 80 tys. zł., natomiast trzeba pamiętać o finansach związanych z przygotowaniem projektu na remont.

Trudno jest w obecnej sytuacji oszacować koszty w związku z rosnącą inflacją, myślę jednak, że to będzie bardzo znaczący wzrost. Przymierzamy się do zorganizowania kolejnej takowej wyceny. W związku wysokimi kosztami remontu, nie wykluczam realizacji tegoż w dwóch etapach.

Piotr Bigora – dyrektor OKP „Wieża Ciśnień”

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze