Jakie skarby skrywa ziemia kaliska?

Od  16 września w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej będzie można oglądać wystawę czasową „Skarby archeologiczne ziemi kaliskiej”. Wystawa organizowana jest w ramach 30. jublieuszowych Europejskich Dni Dziedzictwa, które w Kaliszu odbywają się pod hasłem: Połączeni dziedzictwem. Bogactwo wielokulturowego Kalisza.

Ekspozycja koncentruje się na najważniejszych skarbach odkrytych w XX i XXI wieku na terenie Południowej Wielkopolski. Jej ramy chronologiczne zamykając się pomiędzy epoką brązu a późnym średniowieczem, co tylko podkreśla ciągłość osadniczą oraz istotną rolę okolic Kalisza na przestrzeni wieków.

Na wystawie będzie można zobaczyć  skarb z epoki brązu odkryty w 2010 r. w Bolesławcu, który składa się z wielu misternie wykonanych ozdób i biżuterii wykorzystywanej przez lokalne elity. Ponadto skarb z epoki żelaza ze Smółek  składający się oprócz naszyjników  także z wykonanego z żelaza toporka.

Oprócz biżuterii i ozdób najważniejszymi skarbami Południowej Wielkopolski są niewątpliwie monety. W czasie wystawy  zaprezentowany zostanie skarb monet rzymskich z I i II w. n.e., odkryty we Wtórku, w skład którego wchodzą emisje dynastii flawijskiej oraz antoninów. Odkrycie to wzbudzą duże zainteresowanie, gdyż razem z denarami podjęto z ziemi także fibule z okresu wędrówki ludów oraz koraliki i paciorki z bursztynu. Ponadto wystawione zostaną także cztery monety celtyckie z Jastzębnik, które nawiązują do bojskich emisji monetarnych z terenów Bratysławy.

Okres średniowiecza reprezentują zaś skarby odkryte w Słuszkowie, największy ze skarbów denarów krzyżowych w Polsce, składający się z niezwykle rzadkich emisji palatyna Sieciecha. Ponadto skarb z Kalisza-Rajskowa z monetą Bolesława Chrobrego, czy  z Kościelnej Wsi z emisjami dynastii Jagiellonów. Prócz numizmatów na wystawie zaprezentowane zostaną także placki srebra z Kalisza-Dobrzeca, które mogły być przeznaczone jako kruszec do lokalnej mennicy.

Kurator: Adam Jarych

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 września 2022 r., o godz. 14 w wyremontowanym budynku MOZK przy ul. Kościuszki 12. Wystawa dostępna będzie codziennie – w dni powszednie od 10:00 do 15:00. Wstęp wolny.

Źródło: MOZK

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze