baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Jakub Kuszlik i Leszek Możdżer premierowo na fortepianie Arnold Fibiger

W najbliższy piątek, 25 lutego kaliska publiczność będzie świadkami niezwykłego muzycznego wydarzenia. Koncert wieńczący Rok Rodziny Fibigerów uświetni dwóch znakomitych artystów: wybitny pianista i kompozytor jazzowy Leszek Możdżer oraz Jakub Kuszlik.

W pierwszej części koncertu w wykonaniu młodego i niezwykle utalentowanego Jakuba Kuszlika usłyszą Państwo uwielbiany nie tylko przez miłośników muzyki Fryderyka Chopina Koncert fortepianowy e-moll op. 11. Zwyczajowo mówi się, że jest to pierwszy z dwóch koncertów fortepianowych polskiego kompozytora, jednak nieliczni wiedzą, że dzieło powstało jako drugie, po Koncercie fortepianowym f-moll op. 21, ale ze względu na wcześniejszą datę publikacji otrzymało niższy numer opusu. Oba koncerty, uważane za szczytowe osiągnięcie warszawskiego okresu twórczości Chopina, utrzymane są w klasycznej 3-częściowej budowie. Koncert fortepianowy e-moll op. 11 rozpoczyna dumne Allegro maestoso, w którym kompozytor zawarł aż trzy tematy. W świat muzyki intymnej i rozmarzonej przenosi nas środkowa część zatytułowana Romance. Larghetto. Finał w formie ronda (Rondo. Vivace) to doskonała stylizacja motywów krakowiaka.

Druga część koncertu należeć będzie do Leszka Możdżera. W jego wykonaniu usłyszymy Błękitną rapsodię na fortepian i orkiestrę George’a Gershwina, jednego z najpopularniejszych kompozytorów amerykańskich XX wieku. Co ciekawe, słynna wersja orkiestrowa nie pochodzi od samego autora. Aranżacji dokonał upoważniony przez Gershwina amerykański kompozytor Ferde Grofé. Błękitna rapsodia nie jest utworem stricte jazzowym, choć niewątpliwie wyrasta z tej stylistyki. Jak wielokrotnie podkreślano – jest wybitnie amerykańska.

Na zakończenie koncertu na estradzie kaliskiej filharmonii pozostanie już tylko fortepian, aby stworzyć z Możdżerem duet doskonały. Solowy występ jazzowego pianisty będzie znakomitym zwieńczeniem tego wyjątkowego wieczoru.

Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Maestro Rubena Silvy.

Koncert poprowadzi Danuta Synkiewicz.

Pianiści po raz pierwszy zagrają na fortepianie Arnold Fibiger z roku 1938, który po renowacji zajął należne mu miejsce na scenie kaliskiej filharmonii.

Wykonawcy:

Leszek Możdżer – fortepian
Jakub Kuszlik – fortepian

Ruben Silva – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Program:

Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
George Gershwin – Rhapsody in Blue
Leszek Możdżer – solo

25 lutego 2022, godz. 19:30
Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
AULA WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30
(wejście do sali wyłącznie od strony parkingu)

Źródło: Filharmonia Kaliska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze