baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Jakub Multan i Galeria SZATNIA MDK zapraszają

Wnętrze Galerii SZATNIA wypełniły barwne portrety wykonane w stylu pop-artu. W środę, 17 maja w MDK odbył się wernisaż malarstwa Jakuba Multana. Wśród prezentowanych prac można znaleźć cykl „Słynni kaliszanie”, którego celem jest przywrócenie pamięci o zasłużonych obywatelach naszego miasta. Pojawiły się też portrety osób współcześnie żyjących, wybitnych sportowców, ludzi kultury i sztuki.

Twórczość Jakuba Multana jest rozpoznawalna nie tylko w środowisku lokalnym, a prezentowane w galerii przy Teatralnej 3 obrazy są jego już dwudziestą wystawą indywidualną. Wśród licznie przybyłych na wernisaż gości znaleźli się: sympatycy twórczości Multana, przyjaciele, osoby z którymi współpracował przy realizacji wcześniejszych projektów, m.in. przedstawiciel Rady Miasta Kalisza pan Marian Durlej. Wystawę otworzyła dyrektor MDK Beata Paszak w towarzystwie opiekunki Galerii SZATNIA Bogusławy Kowalczyk.

Charakterystyczną cechą towarzyszącą wernisażom Jakuba Multana jest pojawienie się nowego portretu pośród już istniejących i jego uroczyste odsłonięcie!!! Tak było i tym razem, chociaż wszystko odbyło się w nieco niekonwencjonalny sposób. Artysta przygotował dla MDK – owskiej społeczności niespodziankę – wspólne malowanie portretu Janusza Lewandowskiego, znakomitego artysty związanego z Kaliszem, przyjaciela artystów i nauczyciela MDK, który przez wiele lat kształcił kolejne pokolenia adeptów sztuk plastycznych. Portret MISTRZA wykonany przez Jakuba Multana zostaje w przestrzeni Młodzieżowego Domu Kultury już na zawsze.

Serdecznie zapraszamy do zobaczenia wystawy, która będzie prezentowana w Galerii przy Teatralnej 3 do 5 czerwca. Wstęp wolny. W bonusie można sobie zrobić selfie z wybranym Lewandowskim: Robertem lub Januszem J.

JAKUB MULTAN – artysta i przedsiębiorca, urodzony w Zielonej Górze. Studiował Bussines Management w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Zajmuje się grafiką i malarstwem. Zainteresowanie sztukami artystycznymi rozbudził w nim ojciec. Jak sam mówi: „Mój ojciec prezentuje bardzo otwarty sposób myślenia, ogromne poczucie humoru i abstrakcyjną wyobraźnię”.
Przyjęty styl malarski to pop-art. Autor specjalizuje się w portretach. Prace są oparte na zdjęciach i wykonane farbą akrylową na płótnie. Obrazy pozostają konsekwentne w swojej formie, kolorystyce i stylu. Ciasne kadrowanie, zgeometryzowane elementy i wysoka barwność, to główne cechy stylistyki wypracowanej przez artystę. Prezentowane postacie są rezultatem zainteresowań twórcy.
„Chcę, aby mój obraz stanowił punkt wyjścia dla odbiorcy, do samodzielnego poszukiwania dalszej części historii”. Kontrastem dla jednorodnych kompozycji, są przemyślane otwarcia poszczególnych cykli malarskich. Spektakularność przeplata się z dynamiką, co stanowi o niepowtarzalności wydarzenia. Przygotowywane projekty są w pełni realizowane ze środków prywatnych autora.
Artysta chętnie włącza się w lokalne działania charytatywne, bierze udział w wydarzeniach szkolnych poświęconych patronom placówek. W formie wolontariatu przeprowadza nietypowe warsztaty dla dzieci, seniorów czy osób niepełnosprawnych. Przez sympatyków określany mianem „najszybciej rozwijającego się artysty młodego pokolenia”. Dotychczas zorganizował 16 wystaw indywidualnych.

Cykle Malarskie:

’Słynni Kaliszanie’
Cykl malarski otwarty na początku roku 2022r. w Hotelu Hampton by Hilton w Kaliszu. Stworzony przy współpracy z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Zainspirowany serią książek 'Kaliszanie’ wydawnictwa KTPN. Kapituła naukowa wniosła wkład merytoryczny, natomiast pomysłodawcą, realizatorem oraz sponsorem, był sam autor.
Cykl ma na celu promowanie wzorców i kształtowanie postaw, na przykładach ludzi z lokalnej przestrzeni i historii. Seria portretów poświęcona jest postaciom z przeszłości, które prezentowały cenne i ważne postawy takie jak: wierność ideałom, miłość, poświęcenie dla innych, męstwo i odwagę.

O wystawie 'Słynni Kaliszanie’:
„Ogromnie się cieszę, że młody zdolny, sympatyczny człowiek pomyślał o takim przypomnieniu tych wybitnych postaci. Mam nadzieję, że będzie to miało dalszy ciąg i będziemy mieli w Kaliszu, kolejnego ważnego, znakomitego artystę. Tego naturalnie życzę Panu Jakubowi.”
prof. Krzysztof Walczak, prezes KTPN, wypowiedź udzielona dla Radia Centrum (17.02.2022r.)

„Kalisz to przede wszystkim ludzie, którzy przez lata tworzyli i nadal tworzą niezwykłą atmosferę tego miejsca. Barwne portrety Jakuba Multana przywracają pamięć o zasłużonych kaliszanach. Cieszę się, że jako Hotel Hampton by Hilton możemy aktywnie włączać się w działalność kulturalną i artystyczną naszego miasta.”
Grzegorz Włodarczyk, dyrektor zarządzający Hampton by Hilton Kalisz (17.02.2022r.)

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

źródło: um

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze