Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Jan Pływacz i jego dzieła w Galerii 66

24 stycznia w galerii Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66 w Kaliszu odbył się wernisaż wystawy prac Jana Pływacza, wrocławskiego artysty od ponad dekady mieszkającego i tworzącego w Ostrowie Wielkopolskim. Wystawę w Galerii 66 oglądać można do 25 lutego.

Zafascynowany impresjonizmem i kubizmem Jan Pływacz maluje obrazy farbami akrylowymi, nie stroniąc również od technik mieszanych. Jak sam przyznaje inspiracje czerpie z otaczającej go rzeczywistości, a jeden z jego ulubionych tematów malarskich, oprócz przyrody oraz kobiecych aktów, stanowi muzyka. W jego pracach widać fascynację kształtem instrumentów, zwłaszcza gitary, po którą chętnie sięga, a także pięknem kobiecego ciała. „Tworząc obrazy pragnę budować nastrój nie tylko poprzez kolor, ale przede wszystkim przywoływać u widza jego ulubione motywy muzyczne. Na tym mi najbardziej zależy, by patrząc na moją pracę słyszał dźwięki ulubionego utworu” – powiedział na otwarciu Jan Pływacz.

W czasie spotkania głos zabrał również Krzysztof Ryfa z Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim, który współpracuje na co dzień z Janem Pływaczem: „Obserwuję Janka od wielu lat i podziwiam jego pracę, jest w niej bardzo sumienny, bardzo konsekwentny. Pamiętam jego pierwsze obrazy i widzę jak twórczo się rozwija.”

„Myślę, że dzisiejszy wernisaż to znakomity moment byśmy w tej szarej zimowej codzienności mogli się na chwilę zatrzymać, pobyć ze sobą, a jednocześnie nakarmić oczy pastelowymi barwami” – dodał Robert Kuciński, dyrektor MBP. „Dla Pana Jana akt twórczy jest jednocześnie autoterapią, co moim zdaniem odczuwać mogą również oglądający jego obrazy.”

„To tak naprawdę pierwsza indywidualna wystawa Jana Pływacza w naszym mieście, bo w roku 2016 pojawił się jedynie w ramach zbiorowej ekspozycji przygotowanej przez przez Galerię Bezdomną w kaliskim więzieniu” – mówiła Monika Sobczak-Waliś, kurator wystawy. „Cieszę się, że obdarzył zaufaniem naszą galerię i pozwolił na przygotowanie bogatej ekspozycji, a także realizację wywiadu, który prezentowany jest na dużym ekranie oraz w Internecie.” Na wernisażu pojawili się artyście, przyjaciele oraz fani prac Jana Pływacza, a także czytelnicy, bibliotekarze i przedstawiciele świata mediów.

Źródło: MBP

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze