Japonia Elżbiety Baneckiej w Wieży Ciśnień
„Tokimono/Kata Asamblaże/Obiekty” to kolekcja prac artystki sztuk wizualnych, malarki, graficzki warsztatowej i projektowej oraz autorki instalacji – Elżbiety Baneckiej. Wernisaż ekspozycji odbędzie się w piątek, 1 marca, w Galerii „Wieża Ciśnień” w Kaliszu.
„Świat graficzny profesor Baneckiej staje się miejscem artystycznych eksperymentów, gdzie minimalistyczna forma spotyka się z mistrzostwem warsztatu – mówi kuratorka wystawy Anna Michalak Bartosz. „Jednocześnie jest to świat harmonii i refleksji, który skłania odbiorcę do zatrzymania się i kontemplacji. Inspirując się japońską sztuką i estetyką, od 2014 roku artystka odwołuje się do różnych aspektów japońskiej kultury, takich jak formy, kompozycje, kategorie pojęć czy symbolika kimona. Jej prace, zarówno dwu- jak i trójwymiarowe, są zróżnicowane pod względem skali, faktury i koloru. Seria „Tokimono” to jedno z najbardziej widocznych odzwierciedleń jej inspiracji japońską kulturą, gdzie motyw kimona odgrywa kluczową rolę, zarówno w sposób dosłowny, jak i abstrakcyjny.” Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 1 marca, w Galerii „Wieża Ciśnień” w Kaliszu, o godzinie 18.30.
Elżbieta Banecka ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1991 r. u prof. Jana Tarasina, aneks z grafiki warsztatowej u prof. Rafała Strenta. Od 2009 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie na Wydziale Scenografii prowadzi Pracownię Rysunku i Koloru. Jest laureatką ponad sześćdziesięciu nagród oraz wyróżnień polskich i międzynarodowych, m.in. Brązowy Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Osace, Japonia 1991 r.; Grand Prix w konkursie „Grafika Warszawska”; Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Sztuki, Majdanek 2004 r. Prace Elżbiety Baneckiej znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Osace (Japonia), BWA Arsenał w Białymstoku, Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, Mazowieckiego Centrum Kultury, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Ziemi Chełmskiej (Galeria 72), Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Międzynarodowego Konkursu Graficznego „Imprint” w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych.