baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Jednogłośny wybór Honorowego Obywatela Kalisza

Rektor Akademii Kaliskiej prof. AK dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. Decyzję w tej sprawie podjęła 27 kwietnia Rada Miasta Kalisza. Wszyscy obecni na sesji radni byli jednomyślni w tej sprawie.

W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano:

„Prof. Akademii Kaliskiej dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, lekarz, specjalista chorób dziecięcych oraz zdrowia publicznego, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Andrzej Wojtyła urodził się w 1955 r. w Kaliszu. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. 10 lat później uzyskał specjalizację II stopnia z pediatrii, a w 2004 r. – specjalizację z zakresu zdrowia publicznego. W 2005 r. otrzymał stopień doktora nauk medycznych, a w 2014 r. – doktora habilitowanego. W latach 1994–96 pracował jako visiting researcher w Georgetown University w Waszyngtonie. Uzyskał amerykańskie tytuły zawodowe Public health administraion certificate oraz Public health management certificate.

Praktykę zawodową rozpoczął w 1980 r. jako lekarz w szpitalu miejskim w Pleszewie, gdzie pracował do 1992 r. Od 1985 r. do 1992 r. był też kierownikiem i lekarzem w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Jastrzębnikach. W latach 1992-1993 sprawował urząd Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, a w okresie 2005-2006 – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Od 2006 r. do 2010 r. był Głównym Inspektorem Sanitarnym, a w 2015 r. – Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Kaliszu. W latach 2010-2012 zajmował stanowisko dyrektora Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, kierował też tamtejszym Zakładem Promocji Zdrowia, Żywności i Żywienia. Od 2012 do 2015 r. był adiunktem w Zakładzie Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Andrzej Wojtyła jest ekspertem WHO w zakresie diety, aktywności fizycznej i zapobiegania chorobom cywilizacyjnym oraz redaktorem naczelnym czasopism naukowych: „AAEM – Annals of Agricultural and Environmental Medicine”, „PCCR Journal of Preclinical and Clinical Research” oraz „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”.

To poseł na Sejm i senator wielu kadencji. W Sejmie I kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Zdrowia i członkiem Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. W III kadencji był przewodniczącym Komisji Stałej ds. Zdrowia Publicznego, wiceprzewodniczącym Komisji Zdrowia oraz członkiem Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. W Sejmie IV kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Zdrowia oraz członkiem Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki.

Andrzej Wojtyła zawsze był jednym z najbardziej charakterystycznych polityków związanych z Kaliszem, jednak jego działalność nie ograniczała się tylko do wieloletnich działań i inicjatyw politycznych, lecz przede wszystkim cennych działań naukowych i medycznych.

Od 2014 r. wykładał jako profesor nadzwyczajny w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Już jako senator RP podjął intensywne działania na rzecz rozwoju uczelni oraz podniesienia jej statusu. Od marca 2018 r. jego zmagania zostały docenione przez Senat PWSZ, który wybrał Andrzeja Wojtyłę rektorem Uczelni. Jego niezwykła aktywność i ogromne zaangażowanie doprowadziło do przekształcenia PWSZ w Akademię Kaliską.

Dzięki staraniom Rektora Akademia Kaliska w najbliższym czasie ma szansę przekształcić się w Uniwersytet Kaliski, otrzymując pozwolenie na uruchomienie w roku akademickim 2023-2024 jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim – kierunku przyszłości nie tylko dla miasta, ale przede wszystkim jego mieszkańców.

Bogate doświadczenie oraz całokształt działań podejmowanych na rzecz rozwoju miasta przyczyniły się w 2018 r. do uhonorowania Andrzeja Wojtyły Odznaką Honorową Miasta Kalisza, lecz Pan Rektor jak nikt inny zasługuje na najwyższe miejskie wyróżnienie – Honorowym Obywatelstwem Miasta Kalisza”.

Źródło: Akademia Kaliska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze