reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Jestem jak TY

Już od kilkunastu lat 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tegoroczne obchody tego dnia włącza się również Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu, która wraz ze Szkołą Podstawową nr 18 zaprasza na wystawę pt. „Jestem jak TY” i environment zatytułowany „Wielki błękit”.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu podnoszenie społecznej świadomości, czyli wiedzy na temat autyzmu oraz podejmowanie działań zaspokajających szczególne potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Chodzi m.in. o umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych. Jednocześnie potępiana jest wszelka dyskryminacja i izolacja, jakiej doświadczają osoby z autyzmem oraz ich rodziny. Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych jednoznacznie wskazuje, że ludzie autystyczni są równi wobec prawa i mogą korzystać ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności.

W Bibliotece Głównej

W obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu włącza się także Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu, organizując wydarzenia pod hasłem „Jestem jak TY”. W najbliższy piątek, 1 kwietnia o godz. 11.00 w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66 odbędzie się inauguracja wystawy poświęconej autyzmowi, na którą złożą się plakaty edukacyjne oraz prace uczniów z klas dla dzieci ze spektrum autyzmu ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu. Ekspozycja częściowo będzie funkcjonowała w przestrzeni przed Biblioteką Główną. Wystawę, którą we współpracy z nauczycielką Anetą Jopek zaprojektował Arkadiusz Błaszczyk, będzie można oglądać do końca kwietnia w godzinach pracy biblioteki.
Z kolei na sobotę, 2 kwietnia, na godz. 13.33 przy Bibliotece Głównej zaplanowana jest akcja pt. „Wielki Błękit”. Niebieski environment przygotują studenci Państwowego Studium Animatorów Kultury pod opieką Joanny Bruś. Podczas tego artystycznego działania – które swoje korzenie wywodzi z yarnbombingu, czyli sztuki przyozdabiania przestrzeni różnymi elementami – rosnące w pobliżu biblioteki drzewo pokryje się ozdobami w odcieniach błękitu – koloru będącego symbolem autyzmu.

Autyzm

To odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji czy uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Cechy te mogą występować w różnym natężeniu. W przypadku autyzmu mówi się o spektrum zaburzeń, ponieważ nie istnieje jeden wzorzec funkcjonowania osoby dotkniętej tą przypadłością. Autyzm może przyjmować różne postacie, od łagodnych objawów, po bardzo nasilone, utrudniające codzienne funkcjonowanie.
Pierwsze sygnały autyzmu mogą pojawić się przed 3. rokiem życia. Niekiedy jednak już w okresie niemowlęcym rodzice zauważają, że ich dziecko rozwija się inaczej. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki wczesnej diagnozie, właściwej opiece i dobrze dobranej terapii, można polepszyć jej funkcjonowanie. W elitarnej grupie osób z zespołem Aspergera znajdują się wybitni muzycy, aktorzy, plastycy, politycy czy też sportowcy, osiągający sukcesy na światową skalę: Lionel Messi, Greta Thunberg, Rafał Piotr Wójcikowski, Elon Musk, Kim Peek, Stephen Wiltshire, Anthony Hopkins, Woody Allen, Daniel Edward Aykroyd, Dustin Lee Hoffman, Daniel Paul Tammet, Ludwig van Beethoven, Albert Einstein, Andy Warhol, Wolfgang Amadeus Mozart, Thomas Edison.

W Kaliszu

Szkoła Podstawowa nr 18 im. Janusz Kusocińskiego w Kaliszu rozpoczęła swoją działalność ponad 30 lat temu, a klasy dla uczniów ze spektrum autyzmu istnieją w niej od 2005 roku. Uczniowie uczą się w małych zespołach klasowych – od 3 do 5 uczniów. Sale lekcyjne są systematycznie doposażane w nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny. Szkoła organizuje zarówno klasy realizujące podstawę programową klas ogólnodostępnych, jak i podstawę programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Uczniowie klas dla dzieci ze spektrum autyzmu mogą ubiegać się o wydłużenie etapu edukacyjnego. Każda klasa dla dzieci ze spektrum autyzmu posiada:

  • nauczyciela wychowawcę
  • nauczyciela współorganizującego zajęcia
  • nauczycieli przedmiotów posiadających również przygotowanie do pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu
  • opiekę pielęgniarki
  • możliwość skorzystania ze świetlicy
  • możliwość korzystania z posiłków w szkolnej stołówce.

Obecnie w Szkole Podstawowej nr 18 uczy się 21 uczniów ze spektrum autyzmu w 6 klasach.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze