Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

„Jeszcze Polska nie zginęła” – wystawa ku pamięci Józefa Wybickiego

Rok 2022 jest rokiem Józefa Wybickiego. Jego sylwetkę oraz dokonania prezentuje ekspozycja autorstwa Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Oprócz twórcy naszego narodowego hymnu, przedstawiana jest także postać generała Jana Henryka Dąbrowskiego, Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte oraz Karola Ottona Kniaziewicza. 

Celem ekspozycji jest również podkreślenie wielkich dokonań bezimiennych żołnierzy, którzy walczyli o wolność Polski, tłumnie przyłączając się do zrywów narodowych takich jak Insurekcja Kościuszkowska i Powstanie Wielkopolskie.

Wystawa oparta jest na materiałach pochodzących z serwisu Biblioteki Narodowej – Polona. Uzupełnieniem materiałów w gablotach są przedstawione treści na planszach. Można dowiedzieć się między innymi o umundurowaniu legionistów, hipotez dotyczących pochodzenia melodii czy podejmowania się przez Bolesława Bieruta zmiany polskiego hymnu i herbu. Jest także wspomnienie o Muzeum Hymnu Narodowego w Będzinie czy wpływie tekstu utworu na mieszkańców Europy w czasie Wiosny Ludów. 

Są również wspomnienia o historycznych patriotycznych pieśniach takich jak Bogurodzica, Gaude Mater Polonia czy Rota.

Wystawę można oglądać w godzinach funkcjonowania Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu przy ulicy Złotej 26-28. Trwa ona do końca maja 2022 roku. Za przygotowanie wystawy odpowiadała Minika Pawlak oraz Anna Katarzyna Reczko.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze