Józef Zych ponownie na ziemi kaliskiej

Marszałek Sejmu II kadencji, Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Józef Zych na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego Jana Adama Kłysza ponownie gościł na ziemi kaliskiej. Wizyta podobnie jak poprzednio związana była z przypadającym w tym roku 25-leciem uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Marszałek rozpoczął wizytę od udziału w mszy św. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Następnie spotkał się z młodzieżą w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, gdzie zasadził pamiątkowe dęby Konstytucji RP. W Ogrodniku, aby posłuchać wykładu nt. Konstytucji RP zebrała się młodzież nie tylko z tej szkoły, ale i ze Szkoły Podstawowej w Opatówku oraz z Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie.

Kolejnym punktem wizyty było otwarcie wystawy czasowej w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. Marszałek spotkał się z Radnymi Rady Powiatu Kaliskiego, przybliżył historię prac nad Konstytucją oraz proces jej uchwalania. Jak przypomniał Marszałek praca nad projektem Konstytucji uchwalonej 2 kwietnia 1997 r. przypadała w  skomplikowanych czasach – na ten moment funkcjonowało 29 ugrupowań politycznych, 12 parlamentarnych, 7 projektów Konstytucji i najróżniejsze koncepcje. Praca Józefa Zycha w dużej mierze polegała na przeprowadzeniu Zgromadzenia Narodowego przez skomplikowaną procedurę, aż do uchwalenia Konstytucji RP. W pracach nad projektem Konstytucji jego rola była podwójna. Najpierw przewodniczył Komisji Regulaminowej Zgromadzenia Narodowego, która musiała przygotować regulamin przewidujący wszystkie kwestie proceduralne a później przewodniczył Zgromadzeniu Narodowemu i co ważne prowadził wiele rozmów, w tym z jedną z najważniejszych osób – Papieżem Janem Pawłem II.

Jak podkreślał Marszałek Zych, ponad podziałami politycznymi każdy człowiek w życiu zarówno prywatnym, jak i służbowym, powinien kierować się podstawowymi wartościami opartymi na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, oraz zapewniona powinna być praworządność i demokracja. Każdy Radny otrzymał z rąk Józefa Zycha podpisany egzemplarz okolicznościowego wydania, tego najwyższego aktu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Na wystawie prezentowane są wyjątkowe egzemplarze różnych aktów prawnych, w tym jeden z trzech oryginałów uchwalonej i podpisanej Konstytucji RP z 1997 roku. Wystawę w Starostwie wzbogaciły plansze pn. “Droga do demokracji – dzieje Konstytucji Polskich”, udostępnione dzięki uprzejmości Biblioteki Miejskiej im. A. Asnyka w Kaliszu.

Można ją oglądać do końca czerwca w holu Starostwa Powiatowego w Kaliszu na I piętrze.

Prof. Józef Zych to wielki autorytet, Marszałek Sejmu II kadencji w latach 1995-1997. Przez siedem lat uczestniczył w pracach nad konstytucją z 2 kwietnia 1997 roku. Wniósł istotny wkład w jej przygotowanie i uchwalenie, najpierw przewodniczył Komisji Regulaminowej Zgromadzenia Narodowego, a następnie Zgromadzeniu Narodowemu, które uchwaliło Konstytucję. Pod oryginałem uchwalonej Konstytucji widnieje jego podpis jako Przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego. Polskiemu społeczeństwu jest znany przede wszystkim jako długoletni parlamentarzysta, który w Sejmie przeszedł przez wszystkie Stanowiska od trzykrotnie Wicemarszałka Sejmu RP, Marszałka Sejmu RP, Przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego i przewodniczącego sześciu najważniejszych Komisji Sejmowych. Dwukrotnie pełnił obowiązki Marszałka Seniora Sejmu. Przed objęciem urzędu Prezydenta RP przez Aleksandra Kwaśniewskiego pełnił przejściowo obowiązki Prezydenta RP.

Byłemu Marszałkowi Sejmu podczas wizyty w Kaliszu i powiecie kaliskim towarzyszyli były Minister Rolnictwa i wieloletni poseł Stanisław Kalemba, były wieloletni poseł Tadeusz Sytek i kaliski wieloletni poseł Józef Racki.

Źródło: Powiat kaliski

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Polityczne trzęsienie ziemi wokół Pawła Bąkowskiego!

1 lipca 2022

Były 5-minutowe przerwy, które zamieniały się w przerwy kilkugodzinne. Były...

czytaj więcej»

Podsumowanie 1 półrocza Dialogów Literackich

1 lipca 2022

W pierwszym półroczu 2022 roku odbyło się 6 spotkań Dyskusyjnego...

czytaj więcej»

“Story on/off” – wystawa Roberta Kuśmirowskiego

1 lipca 2022

W towarzystwie Roberta Kuśmirowskiego twórcy ekspozycji „Story ON/OFF”, oraz wiernej...

czytaj więcej»

Konkurs na projekt logo “CBZC”

1 lipca 2022

W związku z utworzeniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości policja ogłosiła...

czytaj więcej»

XV Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski

1 lipca 2022

Sezon artystyczny 2021/2022 dobiegł końca, ale muzycy Filharmonii Kaliskiej nie...

czytaj więcej»

Medal dla prof. Stefana Kowala

1 lipca 2022

Za wybitne osiągnięcia w nauce, zaangażowanie w działalność dydaktyczną oraz...

czytaj więcej»