Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Jubileusz współpracy ze słowackim Martin

25 lat temu, w 1997 roku, w Kaliszu została podpisana umowa o współpracy między naszym miastem a słowackim miastem Martin. W uroczystości wzięli udział najwyżsi rangą przedstawiciele Kalisza i Martina oraz ambasador Słowacji w Polsce. Pierwsze kontakty nawiązano jednak już wcześniej, w 1994 roku.

Dotychczasowe kontakty obejmują wymianę sportową i kulturalną. W biegach, turniejach i zawodach biorą udział młodsi i starsi sportowcy z obu miast. W 2005 roku drużyna kaliskich siatkarek okazała się najlepsza wśród 12 drużyn, uczestniczących w Igrzyskach Sportowych Regionu Turiec. W 1999 roku współpracę nawiązały Kaliska Straż Miejska oraz jej odpowiednik w Martinie Mestska Policia, które wspólnie uczestniczyły w seminarium na temat prewencji. Współpraca między strażami miejskimi trwała także w następnych latach, a spotkania strażników służyły przede wszystkim wymianie doświadczeń związanych z funkcjonowaniem straży miejskich w obu miastach.Jednak partnerstwo nie zasadza się tylko na oficjalnych kontaktach. Od 2004 roku II liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki współpracuje z Gymnázium Viliama Paulinyho – Tótha, a poza wzajemnymi wizytami uczniowie szkół pozostają w kontakcie mailowym. Wymiana międzynarodowa uczniów III LO z młodzieżą partnerskiej szkoły Obchodna Akademia w Martinie trwa już od 2005 roku. Uczniowie odwiedzają się w swoich miastach, biorą udział we wspólnych zajęciach językowych, kulturalnych oraz wycieczkach turystyczno-krajoznawczych. W ostatnich latach nasze miasta wspólnie zrealizowały kilka dużych projektów, w tym: „Wyprawa po bursztyn”, „Wielka wojna – wielka powieść i jej autor – wielkie przesłanie”, „Pokaż mi moje miasto” (projekt jeszcze trwa) czy „Modrodruk – dziedzictwo kulturowe, które nas łączy“.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza
 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze