Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Jubileuszowe Święto Ulicy Niecałej podzielone – co nas czeka?

Święto Ulicy Niecałej to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w naszym mieście, bo choć ulica jest krótka, to o jej wartości czy historii można by długo mówić. Skala tegorocznej dziesiątej, jubileuszowej edycji ma być największa z dotychczasowych, a i samo wydarzenie odbędzie się w dwóch terminach – 3 oraz 11 września.

Kalisz jako miasto jest przede wszystkim kojarzony z Fabryką Fortepianów i Pianin „Calisia”, ale równie duże znaczenie odgrywały lalki, które co roku są jednym z głównych motywów wspomnianego święta i nierozerwalnie wiążą się z historią ulicy. Nasze miasto do II wojny światowej słynęło nie tylko z sukna, koronek i  właśnie fortepianów, ale także z zabawek. Fabryka Szrajera produkowała najpiękniejsze lalki w Polsce, a były one doceniane także na całym świecie.

To jest nieprawdopodobne wydarzenie, bo setki czy tysiące osób zgłasza się do nas samodzielnie – dzwonią, piszą, przypominają o imprezie i chcą się tutaj pojawiać. Mam do tych wszystkich osób wielki szacunek, ponieważ to podtrzymuje na duchu nie tylko nas, ale i całą imprezę. To swego rodzaju fenomen, ale też okazja do promocji miasta.

Cezary Suszyński, organizator wydarzenia

Chcemy umożliwić wszystkim ludziom, aby w każdym z zaplanowanych wydarzeń mogli wziąć udział – nie tylko w biciu rekordu w tańcu, nie tylko w spacerach w okolicy straganów czy „Narodowym Czytaniu”, które również się pojawi. Nie chcemy, by mieszkańcy musieli wybierać.

Piotr Sieraszewski, Sieraszewski Dance Studio

Również w tym roku nie mogłoby zabraknąć lalek na Niecałej, ale to z pewnością nie jedyne atrakcje, które będzie można spotkać w trakcie wydarzenia. Jak informują organizatorzy – podczas święta ma pojawić się aż 90 wystawców, a ponadto będzie można podziwiać zabytkowe samochody, występy grup rekonstrukcyjnych czy posłuchać koncertów na dwóch scenach (jedna naprzeciwko Komody) – w tym występów w ramach zaplanowanego konkursu piosenki lat 20′ i 30′. Konkurs odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, a nagrodą dla laureata kaliskiego konkursu będzie wyjazd na finał wokalnych zmagań do Krakowa lub Warszawy. Nowością w tym roku będzie próba bicia rekordu Polski w ilości osób jednocześnie tańczących poloneza. Na czas wydarzenia parkietem tanecznym stanie się trawnik w pobliżu Sanktuarium św. Józefa, gdzie od ok. godziny 12:30 rozpocznie się taniec. W pobicie rekordu mają zostać zaangażowani uczniowie z kaliskich szkół, a także wszyscy inni chętni, którzy wciąż mogą zgłaszać się mailowo lub telefonicznie (sieraszewski-dance@wp.pl lub 503-698-562). By próba się powiodła, w jednym momencie w tańcu musi spotkać się ponad 1060 osób. Z uwagi na skalę wydarzenia, a także plan bicia rekordu, całość wydarzenia rozłożono w tym roku na dwa dni i to właśnie na 11 września zaplanowano poloneza czy pokaz historycznych samochodów. Prezentacje aut odbędą się w ciągu ulicy Niecałej oraz przed budynkiem kaliskiego starostwa.

Fot.: arch.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze