Julia Maik sportowcem roku 2020 w Kaliszu

W Akceleratorze Kultury odbyła się ceremonia uroczystego wręczenia nagród i wyróżnień dla sportowców za ich osiągnięcia w roku 2020, będąca swego rodzaju sportowym podsumowaniem zeszłego roku. Uhonorowanych zostało 17 osób. Wśród sportowców na pierwszym miejscu znalazła się Julia Maik, a wśród trenerów Mateusz Trzmiel. Wręczono również wyróżnienie pośmiertne dla śp. Bogdana Jamroszczyka.

Wspomniane coroczne wydarzenie, które dzisiaj poprowadziła dziennikarka sportowa –  Karina Zachara, to zawsze okazja nie tylko do wręczenia nagród sportowcom, ale także uznania zasług ich trenerów czy działaczy i mecenasów sportu w naszym mieście. Wnioski o przyznanie nagród można było składać do 20 grudnia ubiegłego roku w Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, a komisja konkursowa, która wytypowała kandydatów do nagród obradowała w kaliskim ratuszu miesiąc później – 29 stycznia. W jej składzie znaleźli się przedstawiciele władz Kalisza, miejskiego urzędu, Rady Sportu, a także lokalnych mediów. Komisji przewodniczył wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. Na początku dzisiejszej ceremonii podsumowującej, głos zabrał prezydent Krystian Kinastowski:

Impreza była wielokrotnie przekładana. Dobrze jest się spotkać i za ten trud oraz ciężki sezon podziękować i to nie tylko sportowcom, ale również całemu otoczeniu, bez którego żaden profesjonalny oraz szanujący się sportowiec nie może pracować, trenować i osiągać najwyższych wyników. Bardzo dziękujemy opiekunom, trenerom i nauczycielom. Sportowiec nie może przestać dbać o swoją formę, zwłaszcza że przed nami kolejny sezon, w którym nasi zawodnicy wystartują - wierzymy w to bardzo mocno. Mamy nadzieję, że jest to okres dobrze przepracowany. Chcę pogratulować wszystkim nagrodzonym - naszym najlepszym sportowcom. Wierzę, że w przyszłości będzie jeszcze wiele okazji do tego, żeby skupić się na Waszych sukcesach. My ze strony miasta będziemy wspierać Wasze wysiłki, bo jesteście naszymi ambasadorami.

Krystian Kinastowski

Wnioski o doroczne nagrody Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięte wyniki we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym za zeszły rok, złożyło 17 uprawnionych do tego podmiotów. Zgodnie z uchwałami Rady Miasta Kalisza do nagrody zgłoszono kandydatury 5 osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej, 17 trenerów i 72 zawodników, którzy osiągali znaczące wyniki. Ostatecznie prezydent przyznał nagrody 12 zawodnikom, 4 trenerom oraz jedno wyróżnienie pośmiertne dla śp. Bogdana Jamroszczyka, wieloletniego prezesa Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego.

Wśród nagrodzonych na tegorocznej ceremonii znaleźli się:

SPORTOWCY 2020 ROKU W KALISZU

1. Julia Maik – zawodniczka sekcji pływackiej Kaliskiego Klubu Sportowego. Zdobyła srebrny medal na dystansie 50 metrów stylem dowolnym podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Olsztynie, złoty medal na 50 metrów stylem dowolnym i brązowy na 100 metrów delfinem podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Lublinie. Została powołana do kadry narodowej juniorów i wzięła udział między innymi w Międzynarodowych Zawodach na Słowenii, gdzie wywalczyła złote medale na 50 i 100 metrów stylem dowolnym.

2. Piotr Goździewicz – od niedawna reprezentant AZS AWF Warszawa, najlepszy kaliski kulomiot, wychowanek Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Szkole Podstawowej nr 12, w którego barwach osiągnął swoje największe sukcesy. Mistrz Polski Juniorów, po złoto sięgnął podczas zawodów w Radomiu, broniąc tym samym mistrzowskiego tytułu wywalczonego rok wcześniej. Srebrny medalista Halowych Mistrzostw Polski Juniorów w pchnięciu kulą, zwycięzca Międzynarodowego Meczu Polska – Czechy 2020. Uczestnik prestiżowych imprez typu „Orlen TVP Sport Cup” czy „Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej”. W rankingu światowym w pchnięciu kulą sklasyfikowany na bardzo wysokiej, drugiej, pozycji.

3. Marta Walczykiewicz – zawodniczka Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, aktualna mistrzyni świata w K1-200 m. W roku 2020 zapisała na swoim koncie złoty medal Pucharu Polski oraz dwa srebrne medale Mistrzostw Polski: jeden w swojej koronnej konkurencji, czyli K1 200 m, drugi – także w wyścigu „jedynek”, tyle że na dystansie 5000 m. Będzie reprezentować Polskę na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

4. Maciej Pilitowski – reprezentant Miejskiego Klubu Sportowego – jeden z liderów sekcji piłki ręcznej klubu Energa MKS Kalisz. To on poprowadził drużynę do zajęcia, na koniec I rundy sezonu 2020/2021, rozgrywek PGNiG Superligi, historycznego 4. miejsca. Jest również reprezentantem kadry Polski. Brał udział między innymi najpierw w: turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europy, a później w turnieju głównym. Otrzymał powołanie do biało-czerwonej kadry na Mistrzostwa Świata w Egipcie.

5. Ewelina Janiak i Magdalena Sochocka – zawodniczki Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego – zdobywczynie III miejsca na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski i II miejsca na Mistrzostwach Polski w sprincie.

6. Julia Papszun – zawodniczka Miejskiego Klubu Sportowego, sekcji piłki siatkowej – jako kapitan zespołu poprowadziła drużynę kadetek ENERGA MKS Kalisz do pierwszego w historii miasta Mistrzostwa Polski. Po tytuł mistrzowski sięgnęła również z drużyną juniorek, mimo iż była młodsza o dwa lata od pozostałych uczestniczek turnieju finałowego Mistrzostw Polski. Jako pierwsza uczennica w historii VII LO SMS otrzymała szansę reprezentowania Kalisza na parkietach Tauron Ligi w sezonie 2020/2021, będąc tym samym jedną z najmłodszych zawodniczek w ekstraklasie.

7. Wiktor Cegła – zawodnik MMA Tornado Kalisz – Mistrz Europy w MMA juniorów w 2020 roku, czym powtórzył sukces z poprzedniego, startując w najtrudniejszym ze sportów walki, jakim jest połączenie boksu, karate, judo i brazylijskiego ju jitsu.

8. Anna Długaś – zawodniczka Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego – Startując w kategorii junior młodszy w sezonie sportowym 2020 zdobyła łącznie 7 medali Mistrzostw Polski w kolarstwie torowym i szosowym: 3 złote – w jeździe drużynowej na czas, w wyścigu indywidualnym na 2 kilometry i w wyścigu punktowym, 2 srebrne – w wyścigu omnium i w wyścigu indywidualnym na czas oraz 2 brązowe w wyścigu eliminacyjnym i w jeździe dwójkami na czas w Mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym. W sumie, w ubiegłym roku 12 razy stawała na podium dla zwycięzców na imprezach torowych i szosowych, z czego 7 razy na jego najwyższym stopniu.

9. Alicja Piec – zawodniczka Klubu Sportowego Niepełnosprawnych „Start Kalisz” – zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji punktowej podczas Zimowych Otwartych Mistrzostw Polski w Szczecinie. Jest drugą juniorką młodszą w klasyfikacji punktowej za dwa starty w Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Bydgoszczy oraz trzecią podczas Letnich Mistrzostw Polski w Lublinie. Wielokrotnie stawała na podium podczas zawodów Grand Prix Polski. W 2020 roku otrzymała powołanie na zgrupowanie Kadry Narodowej pływaków niepełnosprawnych w Zakopanem. Stanowi też obecnie najmocniejsze ogniwo pływackich sztafet „START-u”.

10. Oskar Dąbrowski – reprezentant Klubu Sportowego Prosna, którego specjalnością są boks i kickboxing – ubiegłoroczny zdobywca I miejsca w Pucharze Świata w Dublinie.
To również Mistrz Polski Juniorów w kickboxingu w formule fullcontact oraz Mistrz Polski Juniorów w formule kicklight, lightcontact i srebrny medalista w formule lowkick.

11. Amelia Błażejewska – zawodniczka UKS działającego przy Szkole Podstawowej nr 12 w Kaliszu, specjalizująca się w chodzie sportowym – zdobywczyni dwóch medali podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polski: srebrnego w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w chodzie na 3 km i brązowego na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w chodzie na 5 km. Swoimi dotychczasowymi osiągnięciami zapracowała sobie na członkostwo w Kadrze Narodowej Juniorów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

TRENERZY 2020 ROKU W KALISZU

1. Mateusz Trzmiel – szkoleniowiec Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Jego praca zaowocowała w sezonie 2020 zdobyciem przez zawodników I, II i III miejsca podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, I miejsca podczas Mistrzostw Polski Młodzików i III miejsca podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski.

2. Dominik Grudziński – szkoleniowiec sekcji pływackiej Kaliskiego Klubu Sportowego. Trener Julii Maik, która dzięki wspólnym wysiłkom tego właśnie tandemu w 2020 roku została wicemistrzynią Polski seniorów na dystansie 50 metrów stylem dowolnym oraz mistrzynią Polski juniorów na tym samym dystansie. Został powołany na trenera Kadry Narodowej Juniorów, którą prowadził między innymi podczas Międzynarodowego Mitingu na Słowenii.

3. Marcin Małecki – reprezentujący Uczniowski Klub Sportowy przy Szkole Podstawowej nr 12.
To pod jego okiem rozwijają swoje talenty i odnoszą sukcesy młodzi kaliscy miotacze. Wśród jego wychowanków są: Piotr Goździewicz, a także Zuzia Duster, która wywalczyła dwa srebrne medale podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, a w Mistrzostwach Polski Młodziczek w rzucie dyskiem zajęła wysoką, IV lokatę.

4. Grzegorz Kowalczyk – szkoleniowiec Miejskiego Klubu Sportowego. W ubiegłym roku, jako pierwszy trener w historii klubu, doprowadził dwa zespoły: kadetek i młodziczek, do złotego medalu Mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet. W kategorii juniorek, gdzie również kaliski zespół sięgnął po tytuł Mistrzyń Polski, pełnił funkcję drugiego trenera.

W trakcie wydarzenia głos w imieniu nagrodzonych zabrała Julia Maik, która podziękowała władzom miasta za ogromne wsparcie, a także dodała:

Chciałabym podkreślić, że dostrzeżenie naszych sukcesów jest szczególnie ważne w tym trudnym czasie, gdy wszyscy musimy zmagać się z pandemią. Najważniejsze, że zarówno władze samorządowe Kalisza, jak i kaliscy sportowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że mimo wielu przeciwności losu sport i kultura fizyczna powinny nieprzerwanie stanowić jeden z istotnych składników życia społecznego. Trenujemy, startujemy i walczymy nie tylko dla wyników, medali i własnej satysfakcji, ale przede wszystkim po to, aby dać chwilę radości naszym kibicom, mieszkańcom Kalisza. Jest to w tym czasie bardzo ważne, ponieważ m.in. od sportowców powinno brać się przykład niezłomności i wytrwałości, ale także waleczności czy odpowiedzialności. Dla mnie osobiście prawdziwą inspiracją, która daje mi siłę jest Marta Walczykiewicz.

Julia Maik

Ceremonia będąca sportowym podsumowaniem 2020 roku, zakończyła się gratulacjami i życzeniami od wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka, który podkreślił dumę, jaką kaliscy sportowcy napawają wszystkich mieszkańców:

Bardzo serdecznie gratuluję naszym sportowcom w imieniu wszystkich mieszkańców Kalisza. Czego Wam życzyć? Życzymy Wam szczęścia, a jest nim to miejsce, gdzie okazja spotyka się z przygotowaniem. O przygotowanie się nie martwię, ale niech ta okazja się pojawi. Nadchodząca olimpiada, nadchodzące mistrzostwa świata, Europy, Polski to jest ta okazja, o której każdy sportowiec marzy i w której każdy ma szansę. Wykorzystajcie tę szansę. My jako mieszkańcy jesteśmy z was dumni.

Grzegorz Kulawinek

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

“Ciągła i nieustanna walka o małego Tadzika”, czyli Anielska Rocznica i anielska zbiórka dla chłopca

17 stycznia 2022

Czy może być coś lepszego niż uczczenie jednej z rocznic?...

czytaj więcej»

“Kalisz zaklęty w fortepianie” – znamy zwycięzców konkursu

17 stycznia 2022

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek wręczył dzisiaj nagrody dla 13 uczestników konkursu...

czytaj więcej»

PZPN zapłaci odszkodowanie KKS-owi Kalisz za Zająca? Mateusz Borek komentuje

17 stycznia 2022

Jak co tydzień w poniedziałek dziennikarze Kanału Sportowego w składzie...

czytaj więcej»

Akademia Kaliska i UAM wspólnie zorganizują warsztaty

17 stycznia 2022

Akademia Kaliska w ramach współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza...

czytaj więcej»

Silny wiatr, burze i alert II stopnia, czyli co nas pogodowo czeka w poniedziałek

17 stycznia 2022

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały...

czytaj więcej»

Poradniki dla młodych mam w kaliskim “Okrąglaku”

16 stycznia 2022

Pierwsze kroki w macierzyństwie, a właściwie w rodzicielstwie łatwiej stawiać,...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter