reklama-SWWS
baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM

Już wkrótce I Kongres ks. prał. Wacława Blizińskiego – legendarnego kapłana II RP

I edycja Kongresu ks. prał. Wacława Blizińskiego herbu Korczak odbędzie się 28 i 29 września w Liskowie i Kaliszu. Kongres poświęcony jest postaci Kapłana – wielkiego formatu, praktyka przeciwstawiającego się rusyfikacji, powszechnie uznanego w II RP autorytetu rozwoju spółdzielczości i pracy społecznej na wsi. Prezentacja Kongresu odbyła się 20 września br. podczas konferencji prasowej zorganizowanej w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

W tym roku przypada 100. rocznica uchwalenia przez Sejm II RP I kadencji ustawy regulującej kwestie prawne związane z opieką społeczną od 1924 aż do 1991 roku. Głównym jej inicjatorem był ks. prał. Wacław Bliziński, herbu Korczak. Ze względu na zdobyte wieloletnie praktyczne doświadczenie w rozwoju spółdzielczości i pracy społecznej na wsi, które przeciwstawiało się rusyfikacji, ten legendarny kapłan był w całej II Rzeczypospolitej powszechnie uznanym autorytetem wcielenia w życie Katolickiej Nauki Społecznej.

Natomiast Lisków, gdzie ks. Bliziński pełnił posługę proboszcza, nazywano kolebką polskiej spółdzielczości. To właśnie w Liskowie oraz Kaliszu odbędzie się 28 i 29 września I edycja Kongresu ks. prał. Wacława Blizińskiego herbu Korczak.

Jego Ekscelencja Damian Bryl, Biskup Kaliski udzielił patronatu honorowego wraz z pasterskim błogosławieństwem dla uczestników I edycji Kongresu ks. prał. Wacława Blizińskiego, herbu Korczak. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła także Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, a także dr hab. Przemysław Czarnek, profesor KUL Minister Edukacji i Nauki oraz Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizatorem I edycji Kongresu Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa, natomiast partnerzy strategiczni Kongresu to Diecezja Kaliska oraz Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Na wydarzenie złożą się dwie główne debaty i 14 debat tematycznych. Tytuły debat są myślami ks. prał. Blizińskiego. Debaty tematyczne zakładają, praktyczne wdrożenie zasady „solidarności międzypokoleniowej”. Oznacza to, że 80 uczestników debat to osoby w różnym wieku, reprezentujące różne profesje i środowiska. Głównie będą to osoby duchowne, przedsiębiorcy, rolnicy, spółdzielcy, związkowcy, ludzie kultury, samorządowcy i przedstawiciele instytucji państwowych, reprezentanci wspólnot katolickich i organizacji pozarządowych, dziennikarze telewizyjni i radiowi, ale nade wszystko licealiści, studenci, nauczyciele, naukowcy i przedstawiciele środowisk akademickich.

Udział w Kongresie ks. prał. Wacława Blizińskiego, herbu Korczak jest bezpłatny, jednak względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagane jest wypełnienia formularza rejestracji. Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.xblizinski.pl

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął m.in.: Latarnik Kaliski.

Źródło: Kongres ks. prał. Wacława Blizińskiego

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze